Letni festyn byłych stypendystów w Warszawie:

2021/09/13

Letni festyn byłych stypendystów w Warszawie: Nowe formaty partnerstw „Przerzucają Państwo dla nas mosty do polskiego społeczeństwa – w obszarze nauki, gospodarki i polityki. Pozwalają Państwo nam lepiej zrozumieć polskie społeczeństwo i przekazują ważny osobisty obraz Niemiec” – tymi słowami ambasador Republiki Federalnej Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven powitał gości na otwarciu tradycyjnego niemiecko-polskiego festynu byłych stypendystów w czwartek (09.09.2021 r.) w ogrodzie Ambasady Niemiec w Warszawie.

Podkreślił znaczenie partnerstwa ze znacznie ponad tysiącem byłych stypendystów w Polsce, także w kontekście jubileuszu 30-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Byli stypendyści z Polski mogą odtąd wymieniać się bezpośrednio we własnym gronie między sobą oraz z niemieckimi organizacjami stypendialnymi również za pomocą nowej platformy (na portalu LinkedIn: Alumni-Netzwerk-Polen).

Nowe formaty regionalne mają zapewnić dostęp do wydarzeń obecnym i byłym stypendystom także poza Warszawą. Polska tradycyjnie jest jednym z najważniejszych krajów partnerskich dla niemieckich
naukowych programów stypendialnych. Aktualnie wśród byłych stypendystów Fundacji im. Alexandra von Humboldta jest ponad 1000 naukowców z Polski. Tym samym stanowią oni w sumie piątą najważniejszą grupę byłych stypendystów. W przypadku Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) polscy stypendyści w liczbie ponad 10 000 plasują się już na miejscu czwartym.

Wskazała na to zastępczyni dyrektora przedstawicielstwa DAAD w Warszawie, pani Katarzyna Kosylak. „Jako Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej każdego roku poprzez wszystkie nasze programy umożliwiamy około 3800 młodych przedstawicieli różnych kierunków naukowych z Niemiec i z Polski krótki lub dłuższy pobyt w danym kraju sąsiednim. Społeczność byłych stypendystów DAAD w Polsce jest bardzo różnorodna pod względem zainteresowań i wiedzy oraz ma wiele pomysłów na to, jak można dalej rozwijać wymianę polsko-niemiecką.
 
Chcemy jeszcze lepiej uchwycić i wykorzystać ten potencjał i w związku z tym zachęcamy do włączenia się w nasze struktury DAAD zrzeszające byłych stypendystów w Polsce, by wspólnie
kształtować akademicki dialog przyszłości”. Dla byłych stypendystów kontakt ze światem gospodarki odgrywa coraz większą rolę.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gości wykazały, że 60% życzy sobie więcej 
kontaktów z przedsiębiorstwami. Festyn stanowił bezpośrednią okazję do nawiązania
takich kontaktów. Obecni byli wysocy rangą przedstawiciele zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK).
 
Wiceprezes AHK Isabella Krüger Pawlowski z METRO Group Advertising Sp. z o.o. wyraziła swoje uznanie: „Ponad 5000 niemieckich przedsiębiorstw jest reprezentowanych w Polsce i zatrudnia bezpośrednio ponad 400 000 pracowników. Poza dobrym wykształceniem specjalistycznym w Polsce dla wielu inwestorów ważne są kwestie takie jak znajomość języka niemieckiego i rozumienie drugiej
kultury. My jako AHK zauważamy natomiast, że polskie przedsiębiorstwa – zwłaszcza z rozwijającego się sektora MŚP – szukają bliższych kontaktów w Niemczech.
 
Statystyki handlowe to potwierdzają: Polska zajmuje dzisiaj piąte miejsce wśród partnerów handlowych Niemiec; jako dostawca na rynek niemiecki wyprzedza nawet Francję i plasuje się na miejscu czwartym. 
Ten bardzo dobry trend będzie można rozwijać tylko, jeżeli w dalszym ciągu będą dostępni odpowiedni pracownicy wykwalifikowani.
 
Z tego powodu bardzo zależy nam na wymianie z byłymi stypendystami niemieckich organizacji.
 
Johannes Dietrich
Attaché Prasowy
Ambasada Niemiec