Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
8 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Romów.

Data ta upamiętnia pierwsze spotkanie Światowego Kongresu Romów, które odbyło się 50 lat temu, 8 kwietnia 1971 r. w Orpington w Anglii. Zaś Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiono podczas IV Kongresu, który obradował w 1990 r. w Serocku. Nasza Ambasada od lat współpracuje z wieloma organizacjami romskimi w Polsce m.in. przy organizacji licznych wydarzeń.

Wideokonferencja na temat Trójmorza i pandemii

Sekretarz generalny austriackiego ministerstwa spraw zagranicznych Peter Launsky-Tieffenthal i podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński podczas wideokonferencji w dniu 10 marca omawiali kwestie związane z Inicjatywą Trójmorza i aktualnym rozwojem pandemii w obu krajach. Dyskusja na temat Inicjatywy Trójmorza koncentrowała się głównie na możliwości działania tego regionalnego formatu na rzecz zwalczania deficytów infrastrukturalnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz gospodarczej odbudowy po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Belvedere zeigt nach 100 Jahren Klimt-Bild

Po raz pierwszy od 100 lat „Dama z wachlarzem”, ostatni obraz ukończony przez Gustava Klimta, zostanie zaprezentowany w Austrii. Od 25 marca 2021 roku będzie go można podziwiać w ramach wystawy „Dama z wachlarzem. Ostatnie dzieła Gustava Klimta” w wiedeńskiej galerii Belvedere. Wystawę będzie można zwiedzać do lutego przyszłego roku.

21. Wiosna Austriacka rozpoczęta!

Otwarciem wystawy “Wiedeńczycy z Galicji” rozpoczęła się 21. Wiosna Austriacka w Opolu. To pierwsze - i póki co jedyne - prezentowane wydarzenie na żywo. Kolejne spotkania w marcu i kwietniu odbędą się w formie zdalnej. Szczegółowy program można znaleźć w linku poniżej.

76 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Z powodu pandemii obchody 76 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną w dniu 27 stycznia 2021 roku miały miejsce w mediach elektronicznych. Prezydent RP Andrzej Duda, chargé d’affaires Ambasady Izraela i ambasador Rosji w Warszawie przedstawili to historyczne wydarzenie z własnej perspektywy. W imieniu ocalonych głos zabrały Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch: opowiedziały one o swoich poruszających doświadczeniach, szczególnie uwzględniając - podobnie jak dyrektor Muzeum Piotr Cywiński - los dzieci w obozie oraz powiązały te wspomnienia z oddziaływaniem obecnej, światowej pandemii.

Święto Narodowe Austrii 2020

Z powodu pandemii COVID-19 nie mogło się odbyć tradycyjne przyjęcie z okazji święta narodowego Austrii w dniu 26 października 2020 r., a obchody przeniesione zostały do mediów elektronicznych. W przemówieniu, udostępnionym w formie video, ambasador Werner Almhofer docenił różnorodność bilateralnych politycznych kontaktów i wzorcowy rozwój współpracy w dziedzinie gospodarki, turystyki, sportu i kultury przed wybuchem pandemii oraz wyraził nadzieję na rychłe przywrócenie dotychczasowych intensywnych kontaktów

Wysokie odznaczenie dla prof. Bogusława Dybasia

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen przyznał Austriacki Krzyż Honorowy Nauki i Sztuki I Klasy panu prof. Bogusławowi Dybasiowi, historykowi i wieloletniemu dyrektorowi Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, za jego wielkie zasługi dla rozwoju współpracy bilateralnej w dziedzinie nauki. Ambasador Werner Almhofer przekazał odznaczenie w dniu 15 października 2020 roku podczas przyjęcia w rezydencji austriackiej, dostosowanego do obecnych wymogów sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.

Independence Day

Udział Austrii w „Circular Week“ w Warszawie

W dniach 12-16 października 2020 roku w Warszawie odbył się tzw. „Circular Week”, organizowany przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. Wydział Handlowy Ambasady Austrii Advantage Austria zorganizował w ramach tego cyklu webinar na temat budownictwa cyrkularnego. Austriacki przemysł budowlany jest mocno obecny także w Polsce i ceniony przede wszystkim za innowacyjne pomysły i nowatorskie podejście.

Andrzej Tombiński uhonorowany Wielką Odznaką Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii

W czwartek, 24 września 2020 roku były Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński otrzymał Wielką Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii z rąk Ambasadora Republiki Austrii J.E. dra Wernera Almhofera.W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Krakowa, który w swoim wystąpieniu gratulował odznaczonemu zaszczytnego wyróżnienia i dziękował za długoletnie zaangażowanie w życie Krakowa oraz zacieśnianie więzi naszego miasta z austriackimi partnerami. Andrzej Tombiński należy do osób zasłużonych dla Krakowa.

Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Uroczystości z okazji obchodzonego 2 sierpnia Europejskiego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów oraz z okazji 76 rocznicy likwidacji tzw. „ obozu cygańskiego” w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odbyły się w tym roku w zmienionej formie z powodu pandemii koronawirusa. W trakcie wirtualnych obchodów przemawiało wielu europejskich polityków, w tym także prezydent Austrii Alexander van der Bellen.

Minister ds. europejskich Karoline Edtstadler z wizytą w Warszawie

Minister federalna ds. UE i kwestii konstytucyjnych w austriackim Urzędzie Kanclerskim, Karoline Edstadler, odwiedziła 11 lutego 2020 roku Warszawę. Podczas spotkania z ministrem ds. europejskich Konradem Szymańskim rozmawiała o polskich priorytetach dot. negocjacji budżetu UE.

Konsulat Generalny Austrii znowu na ul. Krupniczej

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie oficjalnie powrócił do swojej historycznej siedziby  - willi  Marii Lewalskiej przy ul. Krupniczej 42. Od 2019 r. funkcję Konsula Generalnego Austrii w Krakowie pełni Philipp Charwarth. We wtorek, 28 stycznia 2020 roku, odbyła się uroczystość ponownego otwarcia Konsulatu z udziałem Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena, Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, jak również innych przedstawicieli małopolskiego samorządu, korpusu dyplomatycznego, świata kultury i nauki

Przewodniczący Rady Narodowej w Auschwitz

Przewodniczący Rady Narodowej Wolfgang Sobotka wraz z sekretarz generalną Austriackiego Funduszu Narodowego Hannah Lessing 20 stycznia 2020 r. odwiedził dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i złożył wieniec upamiętniając ofiary obozu. Przewodniczący Sobotka zapoznał się też z przebiegiem prac renowacyjnych w bloku 17, gdzie w 2021 r. otwarta zostanie nowa wystawa austriacka.

Konsul Generalny Austrii oficjalnie w Krakowie

Spotkanie Marszałek Sejmu z Ambasadorem Austrii

W środę 15 stycznia 2020 roku wizytę u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożył Ambasador Austrii Werner Almhofer. W trakcie rozmowy poruszono m.in. tematy rozwoju relacji gospodarczych, polityki rządu austriackiego względem miejsc pamięci oraz współpracy parlamentarnej. Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję na zwiększenie wymiany gospodarczej i intensyfikację współpracy w tym obszarze. Ambasador zaznaczył, że dla Austrii Polska jest ósmym partnerem gospodarczym i jednocześnie podkreślił, że jego kraj liczy na pozyskiwanie inwestorów z Polski.

Koncert Zimowy Ambasady Austrii

17 grudnia 2019 roku w Klubie Garnizonowym w Warszawie odbył się tradycyjny już koncert zimowy Ambasady Austrii. Ambasador Werner Almhofer przypomniał, jakie rocznice w tym kończącym się roku świętowano w Polsce i w Austrii, oraz podkreślił ścisłą współpracę kulturalną obu krajów. Wskazał tu m.in. na aktualną inscenizację „Halki” Stanisława Moniuszki, powstałą jako koprodukcja operowa wiedeńskiego Theater an der Wien i warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.