Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
Wirtualne zwiedzanie brytyjskiego Narodowego Muzeum Informatyki

Jakie macie plany na ten weekend? A czy wiedzieliście, że możecie wirtualnie zwiedzić brytyjskie Narodowe Muzeum Informatyki, które ma największe zbiory na temat historii informatyki? The National Museum of Computing znajduje się na terenie Bletchley Park – właśnie tu brytyjski kryptolog Alan Turing i jego zespół zbudowali bombę kryptoanalityczną: maszynę która złamała szyfr Enigmy podczas II WŚ.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

W dniu 13 października 2020 r. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki przyjął rozpoczynającą misję dyplomatyczną w Polsce Jej Ekscelencję panią Annę Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Pani ambasador wyraziła satysfakcję ze stanu współpracy między oboma krajami, w tym zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa, oraz z ponownej akredytacji w Warszawie.

Wspólny polsko-brytyjski komunikat prasowy dotyczący umowy w sprawie praw wyborczych obywateli obu państw w wyborach lokalnych

Nowa umowa oznacza, że zarówno polscy jak i brytyjscy obywatele mieszkający na terytorium drugiego państwa będą nadal mogli kandydować i głosować w wyborach lokalnych. Polska i Wielka Brytania podpisały umowę, która gwarantuje polskim i brytyjskim obywatelom, mieszkającym w drugim państwie, prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że polscy obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii oraz brytyjscy obywatele mieszkający w Polsce mają prawo wybierania swoich przedstawicieli we władzach lokalnych w państwie, w którym mieszkają.

Wizyta Brytyjskiego Ambasadora

We wtorek, 28 stycznia 2020 roku Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce J.E. Pan Jonathan Knott złożył wizytę oficjalną Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu udział wziął również Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa w Krakowie Kazimierz Karasiński.