Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Przemówienie Chargé d’Affaires a.i. USA w Polsce Bixa Aliu na oficjalnym otwarciu Google Cloud Polska

Stany Zjednoczone pozostają – poza Unią Europejską – największym inwestorem zagranicznym w Polsce. Przekłada się to na kwotę ponad 60 miliardów dolarów zainwestowanych przez amerykańskie firmy nad Wisłą. Google dodaje do tej liczby blisko 2 miliardy dolarów, dzięki rozwijaniu usług w chmurze.

“Studia w USA? Ubiegaj się o stypendium sportowe!”

Masz talent sportowy i chcesz studiować w USA? Potrzebujesz stypendium aby pokryć koszty nauki i utrzymania? Obejrzyj nagranie webinarium “Studia w USA? Ubiegaj się o stypendium sportowe!”, podczas którego dowiesz się: -jak wyglądają studia I stopnia (undergraduate) w USA i dlaczego warto wybrać studia właśnie w Stanach Zjednoczonych,

Dni Urbanatora z Richem Kellerem na platformie ZOOM (8 lutego)!

W czwartek, 8 kwietnia o godz. 18:00 (czasu warszawskiego) zapraszamy na kolejną edycję słynnych Urbanator Days. Michał Urbaniak poprowadzi fascynującą dyskusję z Richem Kellerem, czterokrotnie nominowanym do nagrody Grammy producentem muzycznym i DJ-em, który ma na koncie 29 platynowych albumów i ponad 75 milionów sprzedanych płyt.

Chcesz studiować w USA? – Weź udział w wirtualnych targach edukacyjnych!

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie zaprasza uczniów, nauczycieli oraz rodziców na targi edukacyjne EducationUSA Poland Virtual Fair, które odbędą się w formule online 15 kwietnia w godz. 16:00-19:00. Udział w targach jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych studiami na amerykańskich uniwersytetach.

Studia w USA? Ubiegaj się o stypendium sportowe!

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne poświęcone studiom undergraduate (I stopnia) w USA ze szczególnym uwzględnieniem stypendiów sportowych, które odbędzie się 23 marca o godz. 15:00. Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów, którzy są uzdolnieni sportowo i rozważają możliwość wyjazdu na studia do USA, oraz rodziców i nauczycieli, którzy chcieliby zrozumieć proces aplikowania na uczelnie amerykańskie.

Wystąpienie chargé d’Affaires, a.i. B. Bixa Aliu na konferencji poświęconej wolności mediów

Dzień dobry. Nazywam się Bix Aliu. Pełnię funkcję Chargé d’Affaires w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Pozwolę sobie zacząć od pogratulowania organizatorom trzeciej edycji konferencji poświęconej roli mediów w umacnianiu wolności. Doceniam dzisiejszą możliwość wystąpienia przed Państwem. To zaszczyt dołączyć do tak znamienitych uczestników, jak wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga i były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Dni Urbanatora z Ireną Blackman na platformie ZOOM (11 lutego)!

Zapraszamy internetową wersję słynnych Urbanator Days Michała Urbaniaka. Na najbliższym koncercie 11 lutego o godz. 18:00 czasu warszawskiego Urbanator poprowadzi dyskusję z nominowaną do nagrody Grammy i nagrodzoną Złotą Płytą wokalistką Irene Blackman. Córka pioniera i legendy jazz-funku Dona Blackmana, który występował z Parliament-Funkadelic George’a Clintona, udowodniła, że jest siłą napędową samą w sobie, jako profesjonalna wokalistka, autorka tekstów i aktorka.

Dni Urbanatora wracają… na ZOOM-ie!

21 stycznia, o godz. 18:00 Urbanator zaprasza na iskrzącą sesję muzyczną z niezwykłym artystą Lennym White’em, legendarnym jazzmanem, perkusistą i producentem muzycznym. Lenny White jest czterokrotnym zwycięzcą Grammy, który grał ze wszystkimi wielkimi gwiazdami sceny jazzowej ostatniego półwiecza. Nie przegapcie więc okazji, aby poznać tego światowej sławy muzyka jazzowego!

Cyfrowe narzędzia w edukacji – warsztaty dla nowoczesnego nauczyciela

Ambasada USA i American Corners zapraszają nauczycieli na cykl 5 warsztatów Cyfrowe narzędzia w edukacji – warsztaty dla nowoczesnego nauczyciela, pokazujących jak uczyć nowocześnie, z pomysłem, z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi. #drARmrVR w sieci czyli Łukasz Gierek, nauczyciel, trener, jeden z trzech w Polsce Skype Master Teacher zaprosi was do swojego świata, do świata nowoczesnej edukacji, która żyje w symbiozie z nowymi technologiami. Będzie to okazja do pozyskania pomysłów i poznania narzędzi do prowadzenia interesujących lekcji online.

Ambasada Wspiera Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w filmie, 4 – 13 grudnia, 2020 r.

W dniu 4 grudnia, 2020 roku ruszyła jubileuszowa 20-ta edycja festiwalu filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w filmie”. W ramach festiwalu zostaną pokazane najlepsze międzynarodowe filmy dokumentalne z ostatnich lat, głównie skupiające się na prawach człowieka i prawach marginalizowanych mniejszości. Ambasada USA wspiera festiwal aby umożliwić widzom obejrzenie retrospektywy uznanego amerykańskiego dokumentalisty Davida France’a a także wielu filmów dokumentalnych z USA, które nie były dotąd pokazywane w Polsce.

Ambasada USA wirtualnie celebruje Święto Dziękczynienia z Alumnami programu FLEX

27 listopada 2020 roku Attaché ds. kultury Dan Hastings uczestniczył w wirtualnym Święcie Dziękczynienia z FLEXerami, zorganizowanym przez niesamowitą grupę młodych absolwentów programu Future Leaders Exchange Program (FLEX) Departamentu Stanu USA. Celem wirtualnego spotkania było omówienie tradycji Święta Dziękczynienia, znaczenia tego dnia w amerykańskiej kulturze oraz przybliżenie przepisów na kulinarne przysmaki, które Amerykanie uwielbiają przygotowywać na to wyjątkowe święto.

Placówka Dyplomatyczna USA wspiera konferencję PAMI Polsko-Amerykański Most Innowacji

W czasie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, 16 – 20 listopada 2020 r. Ambasada USA w Warszawie oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie z dumą wspierają tegoroczną edycję Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji (PAMI). Konferecja PAMI, która odbywa się online w tym roku, jest organizowana przez TOP 500 Innovators Association w Polsce i odbywa się w dniach 19 – 20 listopada. Amy Steinmann, Radca ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie wystąpiła na otwarciu konferencji przedstawiając innowacje stworzone w USA, które są odpowiedzią na potrzeby technologiczne i życiowe spowodowane przez kryzys wywołany pandemią COVID-19.

Weź udział w wydarzeniach edukacyjnych podczas International Education Week

W dn. 16-20 listopada 2020 r. odbywa się International Education Week (IEW). IEW to inicjatywa amerykańskiego Departamentu Stanu, który zachęca, aby w tym okresie organizować wydarzenia, promujące edukację, programy wymiany międzynarodowej oraz studia za granicą.

Porozumienie międzyrządowe

W trakcie wirtualnej uroczystości, która miała miejsce w dniu dzisiejszym w Warszawie i Waszyngtonie, sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zawarli Międzyrządowe porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej i sektora energetyki jądrowej na potrzeby cywilne w Polsce.

Ambasada bierze udział w konferencji Capture and Focus z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego 10 października, wspierany przez ambasadę USA American Corner w Radomiu był gospodarzem internetowej konferencji Capture and Focus, która dotyczyła optymizmu i pewności siebie w trudnych czasach. W zorganizowanej przez Julię Mazurek, polską uczennicę liceum i absolwentkę programu wymiany Future Leaders Exchange (FLEX) Departamentu Stanu USA oraz American Corner konferencji wzięło udział trzech prelegentów, w tym attache ds.kultury Ambasady USA Dan Hastings, twórca filmów i założyciel firmy muzycznej Derrick Ogrodny, oraz amerykańska absolwentka stypendium Fulbrighta Pamela Howland, która dołączyła do konferencji na platformie Zoom ze swojego domu w Stanach Zjednoczonych.

Musical „List z Warszawy” nominowany do prestiżowej nagrody muzycznej

„Za twórcze przepracowanie broadwayowskiego modelu scenicznego, niekonwencjonalność muzyczną, za artystyczne obalanie kulturowych stereotypów” musical „List z Warszawy” został nominowany do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 w kategorii „wydarzenie roku”. Nagrodę przyznaje środowisko muzyczne swoim najwybitniejszym przedstawicielom od 2011 roku.

Październik miesiącem Broadwayu w Ambasadzie USA w Warszawie

Broadway to nie tylko ulica w Nowym Jorku. To styl, ikona i kwintesencja amerykańskiej kultury. Od tradycyjnych spektakli, takich jak Oklahoma czy Guys and Dolls, po nowatorskie gatunki, jak Rent i Hamilton, musicale bawią publiczność od dziesięcioleci. Ponieważ nie możemy udać się obecnie na Broadway, postanowiliśmy przenieść jego kawałek tu, do Polski!

List otwarty

List otwarty ambasadorów Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii i Delegata Generalnego Rządów Walonii-Brukseli oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji. Sporządzanie niniejszego listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.