Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Przesłanie prezydenta USA z okazji 244. rocznicy przyjęcia Deklaracji Niepodległości

Dokładnie tego dnia w 1776 roku Drugi Kongres Kontynentalny przyjął w Filadelfii Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych w miejscu noszącym dziś nazwę Sala Niepodległości. Podejmując ten historyczny krok, Kongres ogłosił: „Zjednoczone Kolonie są, i mają do tego pełne prawo, Wolnymi i Niepodległymi Stanami”. Dziś świętujemy niepodległość narodu i wizję Ojców Założycieli ukazaną światu w ów pamiętny dzień, oddając zarazem cześć niezliczonej rzeszy patriotów, których staraniom zawdzięczamy, że płomień wolności nigdy nie zagaśnie.

Dołącz do nas na Facebooku! Ambasada USA zaprasza na serię letnich koncertów wirtualnych 2, 9 i 16 lipca o godz. 19:00

Z przyjemnością informujemy, że w czwartek, 2 lipca o godz. 19:00 w ramach letniej serii koncertów wirtualnych amerykańska pianistka zagra solowy koncert, który transmitowany będzie na żywo na Facebooku Ambasady USA. Będzie to pierwszy koncert z serii trzech wydarzeń muzycznych, które przenosimy do świata wirtualnego. Pierwsza artystka, Pamela Howland jest utalentowaną amerykańską pianistą, stypendystką Programu Fulbright w latach 2017–18 w Polsce. Jej pasja promowania muzyki klasycznej doprowadziła ją do opracowania unikalnego stylu wykonywania utworów, który zostawia słuchaczy usatysfakcjonowanych muzycznym doświadczeniem, czując, że dowiedzieli się czegoś o sobie, jak i o muzyce.

Ambasada USA i Fundacja American Councils for International Education inaugurują wirtualny program mentoringowy

W czwartek 7 maja Ambasada USA w Warszawie i polskie biuro American Council for International Education zainaugurowały program mentorski dla 16 młodych absolwentów programów sponsorowanych przez Departament Stanu. Program ten, nazwany Programem Mentoringowym FLEX będzie trwał od maja do października 2020 r. FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich, w ramach którego 43 uczniów jest wysyłanych do Stanów Zjednoczonych na rok nauki w szkole średniej.

Ambasador Mosbacher uhonorowała bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (19 kwietnia 1943 roku) ambasador Mosbacher wyraziła solidarność z internetową kampanią społeczno-edukacyjną „Żonkile” prowadzoną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach pielęgnowania pamięci o bojownikach getta warszawskiego. Ambasador Mosbacher podkreśliła potrzebę pamiętania o wydarzeniach z 1943 roku. „Cokolwiek teraz zajmuje naszą uwagę, nie możemy zapomnieć o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W tym roku nie mogę dołączyć do wspólnego zdjęcia, ale dzielę się ubiegłorocznym. Odwaga tych, którzy poświęcili wszystko, nigdy nie zostanie zapomniana”.

Senacka rezolucja dla upamiętnienia 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

BOISE, Idaho. Senator Jim Risch (Republikanin z Idaho), przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych oraz współprzewodniczący amerykańsko-polskiego klubu w Senacie, Bob Menendez (Demokrata z New Jersey), członek senackiej komisji spraw zagranicznych, oraz Dick Durbin (Demokrata z Illinois), w dniu dzisiejszym ogłosili tekst senackiej rezolucji upamiętniającej 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Ambasador USA w Polsce nagrodzona za krzewienie pamięci o Holokauście

3 marca 2020 roku w Carnegie Hall w Nowym Jorku podczas 8. corocznej gali Jewish Awards Gala, ambasador Georgette Mosbacher otrzymała tytuł Orędownika Pamięci o Holokauście (Champion of Advancing Holocaust Memory), nagrodę przyznawaną przez World Values Network. Pozostali laureaci to m.in. ambasador USA w Izraelu David Friedman, legenda boksu Evander Holyfield, przedsiębiorca i filantrop Robert Smith oraz prezenterka telewizyjna, autorka i była sędzia Jeanine Pirro. Ambasador Mosbacher została wyróżniona za działalność na rzecz tolerancji i walki z nienawiścią w ramach prowadzonego przez amerykańską misję dyplomatyczną w Polsce programu szerzenia wiedzy o Holokauście i bogatym dziedzictwie żydowskim w Polsce.

Rozpoczęła się trzecia edycja programu mentoringowego dla licealistów

21 lutego 2020 roku Ambasada Stanów Zjednoczonych i Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta rozpoczęły trzecią edycję Programu Mentoringowego EducationUSA, w którym weźmie udział 20 polskich licealistów zamierzających podjąć studia na amerykańskich uczelniach. Finaliści zostali wybrani spośród ponad stu kandydatów z całej Polski. Przez najbliższe 10 miesięcy każdy z uczniów otrzyma indywidualny mentoring z absolwentem amerykańskiej uczelni na temat ubiegania się o przyjęcie na studia w Stanach Zjednoczonych, a także będzie uczestniczyć w regularnych webinarach z doradcami EducationUSA.

Spotkaj się z amerykańskimi żołnierzami i dowiedz się więcej o ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20!

Jeśli chciałbyś/chciałabyś spotkać się z amerykańskimi żołnierzami i dowiedzieć się więcej o ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, w Marcu będzie to możliwe w kilku lokalizacjach!. DEFENDER-Europe 20 to największa od 25 lat operacja przerzutu jednostek stacjonujących w USA na terytorium Europy w celu przeprowadzenia ćwiczeń, których celem jest osiągnięcie operacyjnej i strategicznej gotowości. Gotowość strategiczna obejmuje zdolność amerykańskich sił zbrojnych do dynamicznego przerzutu sił przez mobilizację i rozmieszczanie jednostek, utrzymywanie ich w sytuacjach kryzysowych, a po zakończeniu misji przerzutu do ich jednostek macierzystych.

Ambasador Mosbacher gratuluje dwóm zwyciężczyniom konkursu AEIF 2019

Ambasador Mosbacher gościła 20 lutego w swojej rezydencji w Warszawie dwie polskie laureatki konkursu grantowego Alumni Engagement Innovation Fund (AEIF). Jest to doroczny globalny konkurs Departament Stanu dla byłych uczestników programów wymiany rządu USA, który oferuje im możliwość ubiegania się o finansowanie innowacyjnych projektów w obszarach ważnych dla amerykańskiej polityki zagranicznej. W 2019 roku polskimi laureatkami konkursu zostały Joanna Garnier z Fundacji LaStrada i Natalia Kertyczak z Fundacji Edukacja dla Demokracji. Obie uczestniczyły w prestiżowym programie wymiany Departamentu Stanu International Visitor Leadership Program (IVLP).

Dyplomaci ambasady USA na wystawie Samuela Willenberga „Obraz Treblinki” zorganizowanej przez IPN

Radca ds. prasy i kultury Frank Finver oraz attaché kulturalny Dan Hastings byli obecni na wernisażu wystawy (28 stycznia) „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN) dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.  Wystawa gromadzi prace rzeźbiarskie Samuela Willenberga, więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Urodzony w 1923 roku w Częstochowie, Willenberg przyjechał do Treblinki w październiku 1942 roku w transporcie 6 tys. Żydów wywiezionych z getta w Opatowie. 

Chargé d’affaires spotkał się z delegacją Holocaust Memorial Museum

Chargé d’affaires B. Bix Aliu był gościem honorowym na kolacji wydanej 24 stycznia 2020 roku na cześć delegacji waszyngtońskiego Holocaust Memorial Museum (USHMM). W skład delegacji wchodzili m.in. dyrektor Muzeum Sara Bloomfield, dyrektor ds. programowych Sarah Ogilvie oraz ocalała z Holokaustu, była więźniarka Auschwitz-Birkenau, pani Irene Weiss. Podczas wizyty w Polsce delegacja wzięła udział 27 stycznia w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Członkowie delegacji odwiedzili również miejsca pamięci związane z Holokaustem takie jak Treblinka i Bełżec, jak również Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej oraz inne historyczne miejsca i muzea w Polsce.

Spotkanie ministra Kurtyki z ambasador USA

Rozwój polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki oraz priorytety Ministerstwa Klimatu to główne tematy spotkania ministra Michała Kurtyki z Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher, które odbyło się 9 stycznia 2020 r. W spotkaniu wziął udział również Podsekretarz Stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński, odpowiadający w ministerstwie za sprawy związane ze współpracą międzynarodową.

Chargé d’affaires Bix Aliu wziął udział w Press Freedom Conference w Gdańsku

Chargé d’affaires Aliu wziął udział w Press Freedom Conference, która odbyła się 22 stycznia 2020 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Organizatorem konferencji była grupa medialna Ringier Axel Springer, a jednym ze sponsorów konferencji była ambasada USA. Press Freedom Conference to coroczna międzynarodowa konferencja, mająca na celu wspieranie niezależności dziennikarskiej i wolności wypowiedzi jako podstawy demokracji.

Pelosi, ponadpartyjna Delegacja Kongresu zakończyła wizytę w Polsce zorganizowaną dla uczczenia 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Kraków, Polska – Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz ponadpartyjna Delegacja Kongresu zakończyła wizytę w Polsce zorganizowaną dla uczczenia 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Dzisiaj delegacja zwiedziła Muzeum Auschwitz-Birkenau, odwiedziła Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i pod krakowskim Murem Getta złożyła wyrazy szacunku ofiarom i ocalonym. Delegacja udaje się obecnie do Izraela na dalsze obchody tej ważnej rocznicy.

Rezolucja Senatu USA dla uczczenia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

W dniu 2 października 2019 roku przypada 75. rocznica tragicznego zakończenia Powstania Warszawskiego, przełomowego wydarzenia drugiej wojny światowej, kiedy to bohaterscy obywatele Polski wystąpili przeciwko okupacji Warszawy przez nazistowskie Niemcy mimo przygniatającej przewagi wroga. Powstanie Warszawskie, które stanowiło część obejmującego cały naród oporu przeciwko okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy i trwało 63 dni, zostało rozpoczęte przez polską Armię Krajową, podziemny ruch oporu obejmujący wielu młodych, bohaterskich ludzi.

Zastępca szefa misji mówi o znaczeniu społeczeństwa obywatelskiego

Zastępca szefa misji Bix Aliu przemawiał na dorocznej gali Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego (MISO), której celem było podkreślenie znaczenia aktywności obywatelskiej i wyróżnienie osób i organizacji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Zastępca szefa misji podkreślił, jak kluczowa jest rola zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praw i interesów obywateli. Mottem Fundacji MISO, założonej i kieowanej przez Matuesza Komorowskiego, byłego uczestnika programu wymiany rządu amerykańskiego IVLP, jest „Razem możemy więcej”, a jej misja polega na wspieraniu zaangażowania obywatelskiego w całej Polsce.

Ambasador Mosbacher na gali Social Wolves Zwolnieni z Teorii

24 kwietnia 2019 roku ambasador Mosbacher wzięła udział w wielkim finale Zwolnionych z Teorii zorganizowanym przez start-up Social Wolves. W wydarzeniu wzięło udział blisko 2700 uczniów z całej Polski. Ambasador złożyła gratulacje uczniom – finalistom w konkursie na najlepszy projekt społeczny. W swoim inspirującym przemówieniu zachęcała młodych ludzi do kontynuowania ak . . .

Ambasada USA upamiętniła 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, ambasador Mosbacher uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach zorganizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Muzeum Getta Warszawskiego i złożyła wieniec przy Pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego. Wcześniej tego samego dnia ambasador Mosbache . . .