Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Ambasada Wspiera Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w filmie, 4 – 13 grudnia, 2020 r.

W dniu 4 grudnia, 2020 roku ruszyła jubileuszowa 20-ta edycja festiwalu filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w filmie”. W ramach festiwalu zostaną pokazane najlepsze międzynarodowe filmy dokumentalne z ostatnich lat, głównie skupiające się na prawach człowieka i prawach marginalizowanych mniejszości. Ambasada USA wspiera festiwal aby umożliwić widzom obejrzenie retrospektywy uznanego amerykańskiego dokumentalisty Davida France’a a także wielu filmów dokumentalnych z USA, które nie były dotąd pokazywane w Polsce.

Ambasada USA wirtualnie celebruje Święto Dziękczynienia z Alumnami programu FLEX

27 listopada 2020 roku Attaché ds. kultury Dan Hastings uczestniczył w wirtualnym Święcie Dziękczynienia z FLEXerami, zorganizowanym przez niesamowitą grupę młodych absolwentów programu Future Leaders Exchange Program (FLEX) Departamentu Stanu USA. Celem wirtualnego spotkania było omówienie tradycji Święta Dziękczynienia, znaczenia tego dnia w amerykańskiej kulturze oraz przybliżenie przepisów na kulinarne przysmaki, które Amerykanie uwielbiają przygotowywać na to wyjątkowe święto.

Placówka Dyplomatyczna USA wspiera konferencję PAMI Polsko-Amerykański Most Innowacji

W czasie trwania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, 16 – 20 listopada 2020 r. Ambasada USA w Warszawie oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie z dumą wspierają tegoroczną edycję Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji (PAMI). Konferecja PAMI, która odbywa się online w tym roku, jest organizowana przez TOP 500 Innovators Association w Polsce i odbywa się w dniach 19 – 20 listopada. Amy Steinmann, Radca ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie wystąpiła na otwarciu konferencji przedstawiając innowacje stworzone w USA, które są odpowiedzią na potrzeby technologiczne i życiowe spowodowane przez kryzys wywołany pandemią COVID-19.

Weź udział w wydarzeniach edukacyjnych podczas International Education Week

W dn. 16-20 listopada 2020 r. odbywa się International Education Week (IEW). IEW to inicjatywa amerykańskiego Departamentu Stanu, który zachęca, aby w tym okresie organizować wydarzenia, promujące edukację, programy wymiany międzynarodowej oraz studia za granicą.

Porozumienie międzyrządowe

W trakcie wirtualnej uroczystości, która miała miejsce w dniu dzisiejszym w Warszawie i Waszyngtonie, sekretarz USA ds. energii Dan Brouillette oraz sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zawarli Międzyrządowe porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej i sektora energetyki jądrowej na potrzeby cywilne w Polsce.

Ambasada bierze udział w konferencji Capture and Focus z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego 10 października, wspierany przez ambasadę USA American Corner w Radomiu był gospodarzem internetowej konferencji Capture and Focus, która dotyczyła optymizmu i pewności siebie w trudnych czasach. W zorganizowanej przez Julię Mazurek, polską uczennicę liceum i absolwentkę programu wymiany Future Leaders Exchange (FLEX) Departamentu Stanu USA oraz American Corner konferencji wzięło udział trzech prelegentów, w tym attache ds.kultury Ambasady USA Dan Hastings, twórca filmów i założyciel firmy muzycznej Derrick Ogrodny, oraz amerykańska absolwentka stypendium Fulbrighta Pamela Howland, która dołączyła do konferencji na platformie Zoom ze swojego domu w Stanach Zjednoczonych.

Musical „List z Warszawy” nominowany do prestiżowej nagrody muzycznej

„Za twórcze przepracowanie broadwayowskiego modelu scenicznego, niekonwencjonalność muzyczną, za artystyczne obalanie kulturowych stereotypów” musical „List z Warszawy” został nominowany do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 w kategorii „wydarzenie roku”. Nagrodę przyznaje środowisko muzyczne swoim najwybitniejszym przedstawicielom od 2011 roku.

Październik miesiącem Broadwayu w Ambasadzie USA w Warszawie

Broadway to nie tylko ulica w Nowym Jorku. To styl, ikona i kwintesencja amerykańskiej kultury. Od tradycyjnych spektakli, takich jak Oklahoma czy Guys and Dolls, po nowatorskie gatunki, jak Rent i Hamilton, musicale bawią publiczność od dziesięcioleci. Ponieważ nie możemy udać się obecnie na Broadway, postanowiliśmy przenieść jego kawałek tu, do Polski!

List otwarty

List otwarty ambasadorów Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii i Delegata Generalnego Rządów Walonii-Brukseli oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji. Sporządzanie niniejszego listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

Musical „List z Warszawy” znowu na scenie

Musical List z Warszawy, którego współautorami są amerykański trębacz, jazzman i kompozytor Gary Guthman oraz polski dramaturg Doman Nowakowski, został ponownie pokazany publiczności 22 i 23 września 2020 roku w Teatrze Palladium w Warszawie. Premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2019 r. Wśród obecnych na spektaklu byli James Wolfe, radca ambasady ds. dyplomacji publicznej, Dan Hastings, attaché ds. kultury oraz Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ambasada USA oddaje hołd polsko-amerykańskiemu pisarzowi Józefowi Wittlinowi

23 września 2020 roku attaché ds. kultury Dan Hastings wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci, zorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa, honorującej polsko-żydowskiego poetę, eseistę i pisarza Józefa Wittlina. Wittlin, który opuścił Polskę wraz z rodziną tuż przed wybuchem II wojny światowej, a następnie uciekł z Francji do Stanów Zjednoczonych, był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w 1939 za powieść Sól Ziemi. W oparciu o doświadczenia samego Wittlina, z walk w armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej, Sól Ziemi uznawana jest za klasykę w kanonie literatury pacyfistycznej.

Rekrutacja do programu w USA dla uczniów szkół średnich – Future Leaders Exchange Program (FLEX)

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX. Jest on finansowany przez Departament Stanu USA. Umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej w roku szkolnym 2021/22. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie pierwszych i drugich liceum/technikum. Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju.

Zastępca Szefa Misji i polscy urzędnicy oddali hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r.

11 września 2020 roku w Warszawie Zastępca Szefa Misji B. Bix Aliu wziął udział w uroczystym upamiętnieniu ofiar zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 19 lat temu w Nowym Jorku, Pensylwanii i Wirginii, we wtorek, 11 września 2001 r. Połączone ataki grupy terrorystycznej Al-Kaida zabiły 2 996 osób, zraniły ponad 6 000 osób i spowodowały szkody majątkowe w wysokości około 10 miliardów dolarów. Uroczystość upamiętnienia ofiar odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zamachu WTC w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego.

Ambasada wspiera seminarium TOLI dla polskich nauczycieli na temat praw człowieka i Holokaustu

7 września 2020 r. attache kulturalny Dan Hastings powitał czterdziestu polskich edukatorów wybranych do udziału w ośmiotygodniowym kursie internetowym „Nauczanie o Holokauście i prawach człowieka poprzez sztukę”. Seminarium jest trzecią edycją corocznego szkolenia organizowanego przez The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights (TOLI) we współpracy z Muzeum POLIN i Yad Vashem w Izraelu. W szkoleniu biorą udział nauczyciele, edukatorzy, działacze społeczni zainteresowani nauczaniem o Holokauście i prawach człowieka, którzy posiadają już wiedzę o historii Holokaustu.

Przesłanie prezydenta USA z okazji 244. rocznicy przyjęcia Deklaracji Niepodległości

Dokładnie tego dnia w 1776 roku Drugi Kongres Kontynentalny przyjął w Filadelfii Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych w miejscu noszącym dziś nazwę Sala Niepodległości. Podejmując ten historyczny krok, Kongres ogłosił: „Zjednoczone Kolonie są, i mają do tego pełne prawo, Wolnymi i Niepodległymi Stanami”. Dziś świętujemy niepodległość narodu i wizję Ojców Założycieli ukazaną światu w ów pamiętny dzień, oddając zarazem cześć niezliczonej rzeszy patriotów, których staraniom zawdzięczamy, że płomień wolności nigdy nie zagaśnie.

Dołącz do nas na Facebooku! Ambasada USA zaprasza na serię letnich koncertów wirtualnych 2, 9 i 16 lipca o godz. 19:00

Z przyjemnością informujemy, że w czwartek, 2 lipca o godz. 19:00 w ramach letniej serii koncertów wirtualnych amerykańska pianistka zagra solowy koncert, który transmitowany będzie na żywo na Facebooku Ambasady USA. Będzie to pierwszy koncert z serii trzech wydarzeń muzycznych, które przenosimy do świata wirtualnego. Pierwsza artystka, Pamela Howland jest utalentowaną amerykańską pianistą, stypendystką Programu Fulbright w latach 2017–18 w Polsce. Jej pasja promowania muzyki klasycznej doprowadziła ją do opracowania unikalnego stylu wykonywania utworów, który zostawia słuchaczy usatysfakcjonowanych muzycznym doświadczeniem, czując, że dowiedzieli się czegoś o sobie, jak i o muzyce.

Ambasada USA i Fundacja American Councils for International Education inaugurują wirtualny program mentoringowy

W czwartek 7 maja Ambasada USA w Warszawie i polskie biuro American Council for International Education zainaugurowały program mentorski dla 16 młodych absolwentów programów sponsorowanych przez Departament Stanu. Program ten, nazwany Programem Mentoringowym FLEX będzie trwał od maja do października 2020 r. FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich, w ramach którego 43 uczniów jest wysyłanych do Stanów Zjednoczonych na rok nauki w szkole średniej.

Ambasador Mosbacher uhonorowała bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (19 kwietnia 1943 roku) ambasador Mosbacher wyraziła solidarność z internetową kampanią społeczno-edukacyjną „Żonkile” prowadzoną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w ramach pielęgnowania pamięci o bojownikach getta warszawskiego. Ambasador Mosbacher podkreśliła potrzebę pamiętania o wydarzeniach z 1943 roku. „Cokolwiek teraz zajmuje naszą uwagę, nie możemy zapomnieć o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W tym roku nie mogę dołączyć do wspólnego zdjęcia, ale dzielę się ubiegłorocznym. Odwaga tych, którzy poświęcili wszystko, nigdy nie zostanie zapomniana”.