Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Prezentacja potencjału turystycznego miasta Zagrzeb w Warszawie

W piątek 26 listopada 2021 roku w siedzibie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie - przedstawicielstwa w Polsce, odbyła się prezentacja potencjału turystycznego Zagrzebia. W perspektywie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Zagrzeb, który w ostatnich latach był wielokrotnie wybierany najlepszą świąteczną destynacją w Europie, z tegoroczną ofertą przedstawiła dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE

Na zaproszenie dyrektora Narodowego Centrum Kultury Rafała Wiśniewskiego ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy w sobotę 20 listopada wzięli udział w koncercie w Filharmonii Narodowej w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego EUFONIE. Festiwal odbywa się od piątku 19. do soboty 27. listopada, organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz m.in. pod honorowym patronatem Ambasadora.

Prezentacja chorwackich win z winnicy Saints Hills z półwyspu Pelješac

W piatek, 12 listopada 2021 roku w jednej najznamienitszych warszawskich restauracji Stary Dom odbyła promocja chorwackich win z winnicy Saints Hills z półwyspu Pelješac. W promocji wzięli udział liczni zaopatrzeniowcy, którzy mieli okazję skosztować różnych odmian wina takich jak Plavac Mali, Chardonnay, Pošip, Sauvignon Blanc czy Semillon, tradycyjnych chorwackich produktów spożywczych oraz wielu innych win z łącznie dziesięciu winnic.

Dni Chorwackiej Turystyki

28 i 29 października 2021 roku w miejscowości Župa Dubrovačka w hotelu Sheraton odbyły się Dni Chorwackiej Turystyki. Konferencję zainaugurował premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković. W ramach konferencji odbyła się seria spotkań tematycznych dotyczących wzmocnienia przyszłości turystyki w Chorwacji i Europie.

I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe” organizowany przez Telewizję Polską, który zaprezentuje bogaty program filmów i seriali z Europy Środkowo-Wschodniej oraz filmów i seriali chorwackich. Festiwal odbędzie się od 3 do 5 listopada w warszawskiej Kinotece oraz od 3 do 30 listopada w formule online na stronie festiwalu heartofeurope.tvp.pl.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

W dniu 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbył się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ten niezwykle prestiżowy konkurs odbywa się w Warszawie od 1927 roku, a od 1955 roku raz na 5 lat. W ubiegłym roku konkurs nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Przed wypełnionym po brzegi teatrem Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nagrodę główną najlepszemu spośród ponad 80 uczestników z całego świata, pianiście Bruce-owi (Xiaoy) Liu z Kanady.

Chorwacka delegacja na konferencji OSCE ODIHR

W czwartek i piątek 14 i 15 października odbyła się konferencja z okazji 30. rocznicy powstania Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (OSCE ODIHR). Konferencja odbyła się w Pałacu Kultury pod nazwą „ODIHR: three decades and ready for the future democracy, human rights and security“. Konferencję otworzył Matteo Meccaci, Dyrektor ODIHR; Anna Linde, Minister Spraw Zagranicznych Szwecji jako Przewodnicząca OBWE oraz Szymon Sękowski vel Sęk, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej banowi Josipowi Jelačićowi w Łańcucie

W sobotę, 16 października, z inicjatywy Ambasady, we współpracy z Konsulatem Republiki Chorwacji, na czele, którego stoi konsul honorowy z siedzibą w Krakowie i obszarem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, podkarpackie i śląskie, w Łańcucie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą banowi Josipowi Jelačićowi. Po wykonaniu hymnu polskiego i chorwackiego tablicę pamiątkową osłonili ambasador Tomislav Vidošević i konsul honorowy Paweł Włodarczyk w obecności najwyższych przedstawicieli województwa podkarpackiego na czele z wojewodą Ewą Leniart, prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem oraz burmistrzem Łańcuta Rafałem Kumkiem.

Koncert charytatywny na rzecz odbudowy Szkoły Muzycznej im. Frana Lhotki w Sisku

W sobotę 9 października, we współpracy z Konsulatem Honorowym w Krakowie z obszarem konsularnym obejmującym województwo podkarpackie, małopolskie i śląskie, województwem małopolskim oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert charytatywny na rzecz odbudowy Szkoły Muzycznej im. Frana Lhotki w Sisku, dotkniętej trzęsieniem ziemi, ktróre miało miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Miasto Osijek i Chorwacki Teatr Narodowy z Osijeka w Krakowie

W środę 22 września Kraków odwiedziła delegacja Miasta Osijek z zastępcą prezydenta miasta Jasenką Crnković i szefem Wydziału Administracyjnego ds. Gospodarki Igorem Medićem oraz zastępcą Chorwackiego Teatru Narodowego w Osijeku Draženą Vrselją i reżyserem Jasminem Novljakovićem. W skład delegacji weszli również Marijan Barić, III sekretarz i Konsul Honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk z obszarem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, podkarpackie i śląskie z siedzibą w Krakowie.

Sekretarz Stanu Ivo Milatić na Konferencji Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej w Warszawie

W czwartek 23 września 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (P-TECC), zorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska RP. W imieniu Republiki Chorwacji w konferencji wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Ivo Milatić. Konferencję otworzył Minister Klimatu i Środowiska RP Michał Kurtyka oraz jako gość honorowy i uczestnik konferencji Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm.

Ambasador Tomislav Vidošević na otwarciu Tygodnia Chorwackiego w Gdańsku

W czwartek 9 września koncert Tamary Obrovac i Tamary Obrovac Quartet zainaugurował Tydzień Chorwacki w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Koncert poprzedziła przemowa dyrektor Teatru, Agaty Grendy - która objęła tę funkcję początkiem września – oraz Ambasador Tomislav Vidošević. Ambasador wspominał również współpracę z przedwczesnie zmarłym założycielem Teatru Szekspirowskiego – Jerzym Limonem i podkreślił wieloletnią wspaniałą współpracę Ministerstwa kultury i Mediów Republiki Chorwacji z Teatrem.

Koncert Izabeli Kopeć

Pod patronatem honorowym Ambasady, w czwartek 9 września odbył się w Lublinie, w ramach obchodów 140 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora Michała Ludomira Rogowskiego, koncert Izabeli Kopeć, Rogowski znaczną część życia spędził komponując w Dubrowniku, gdzie jest pochowany. Podczas koncertu wykonane zostały utwory kompozytora z okresu dubrownickiego. Koncert został znakomicie odebrany przez publiczność, w imieniu Ambasady była na nim obecna Attaché Ana Petrinović, która pogratulowała Artystce doskonałego występu.

Ambasador Tomislav Vidošević przyjął przedstawicieli firmy IT Push Push Go

W siedzibie Ambasady w środę 1 września Ambasador Tomislav Vidošević wraz ze współpracownikami przyjął współwłaściciela firmy IT Push Push Go Pana Artura Łabanowskog oraz Business Development Managera Pana Andreja Sušića z Chorwacji. Panowie Łabanowski i Sušić poinformowali o działalności i zasięgu ich firmy IT z siedzibą w Krakowie. Podczas spotkania poruszono także temat możliwych form współpracy z Ambasadą i podobnymi firmami na terenie Republiki Chorwacji w dziedzinach leżących w centrum zainteresowania obu stron.

Konferencja ambasadorów, konsulów generalnych i Attaché Obrony Republiki Chorwacji

Tradycyjna już Konferencja ambasadorów, konsulów generalnych i Attache Obrony Republiki Chorwacji odbywała się w Zagrzebiu od środy 25 do piątku 27 sierpnia. Zorganizowano szereg spotkań koordynacyjnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich oraz paneli tematycznych w Hotelu Westin, gdzie do zebranych zwrócili się z krótkim przemówieniem, oprócz ministra Gordana Grlića Radmana także były wieloletni premier brytyjskiego rządu Tony Blair oraz premier Rządu Republiki Chorwacji Andrej Plenković, który tego samego dnia wydał przyjęcie w siedzibie chorwackiego rządu Banski dvori.

Spotkanie z konsulem honorowym Republiki Chorwacji Panem Pawłem Włodarczykiem i Panią Agnieszką Puszczewicz, Dyrektorem Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce

Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się w czwartek 19 sierpnia z konsulem honorowym Republiki Chorwacji, Pawłem Włodarczykiem odpowiedzialnym za okręg konsularny obejmujący województwo małopolskie, podkarpackie i śląskie oraz z Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Panią Agnieszką Puszczewicz. Podczas spotkania poruszono temat przygotowań do zapowiadanego projektu pociągu promocyjnego, który przewiózłby gości z Krakowa do Opatii we wrześnie tego roku.

Spotkanie Ambasadora Vidoševicia z przedstawicielami Stowarzyszenia Ojkamine i Fundacji Łada

Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się w poniedziałek 9 sierpnia z Barbarą Majnarić, przewodniczącą chorwackiego Stowarzyszenia Ojkamine oraz Zofią Zaborowską i Kacprem Siejkowskim, założycielami polskiej Fundacji Łada, zajmującej się badaniem, zachowaniem i promocją śpiewu tradycyjnego w Chorwacji i w Polsce.

Attaché Obrony Republiki Chorwacji, komandor Joško Šantić objął funkcję po złożeniu wizyty akredytacyjnej w Ministerstwie Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej

Komandor Joško Šantić objął w poniedziałek, 9 sierpnia funkcję Attaché Obrony Republiki Chorwacji po złożeniu wizyty akredytacyjnej w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasador Tomislav Vidošević pogratulował Attaché Obrony, a podczas rozmowy wyrażone zostało ogromne zadowolenie z dotychczasowej współpracy z poprzednim Attaché Obrony płk. Jugoslavem Joziciem, którego pożegnanie w Ambasadzie Republiki Chorwacji, w którym uczestniczył także kmdr Šantić zorganizowane zostało pod koniec kwietnia br. Attaché Obrony Republiki Chorwacji przy Ambasadzie pełnić będzie obowiązki w Rzeczypospolitej Polskiej, Republice Litewskiej, na Łotwie oraz w Estonii.