Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
Zbiórka pomocy dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Chorwacji

Sztab “Pomocne Bielany Warszawa” włączył się do akcji zainicjowanej przez FC Lesznowola: Razem prowadzą zbiórkę darów dla potrzebujących w Chorwacji po trzęsieniu ziemi. Zbiórka trwa do piątku,15. stycznia 2021 roku. Najbardziej potrzebnymi na ten moment rzeczami są: grzejniki i kuchenki elektryczne, czajniki, przedłużacze, folie oraz farby i materiały budowlane potrzebne do odbudowy miasta; a także artykuły dla niemowląt, konserwy, proszki do prania i kosmetyki pierwszej potrzeby.

Spotkanie dotyczące nadchodzącego sezonu turystycznego z Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji Nikoliną Brnjac

We wtorek 12 stycznia Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji Nikolina Brnjac zorganizowała spotkanie wideo z ambasadorem Tomislavem Vidoševiciem, dyrektorem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristijanem Staničićem oraz dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszką Puszczewicz.

Pomoc dla Republiki Chorwacji w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Po uruchomieniu przez Republikę Chorwacji w dniu 29 grudnia 2020 r. Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - unijnego programu udzielającego pilnej pomocy - i wystąpieniu z prośbą o namioty zimowe dla 6 do 8 osób, lampy z osłoną z siatki PCV (wewnętrzne), balony oświetleniowe / wieże oświetleniowe, grzejniki elektryczne, łóżka składane, śpiwory i kontenery mieszkalne - pierwsza pomoc przybyła tego samego dnia z Republiki Słowenii, Urzędu Ochrony i Ratownictwa Ministerstwa Obrony około godziny 23:00.

Spotkanie HoMs poświęcone aktualnej sytuacji w Republice Białorusi

W poniedziałek 14 grudnia 2020 roku odbyło się w formie video – konferencji trzecie spotkanie HoMs podczas prezydencji Niemiec w Radzie UE. Gospodarzem spotkania był Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven, a poświęcone było ono aktualnej sytuacji w Republice Białorusi. Jako goście specjalni w spotkaniu udział wzięli Pavel Latushko, szef Narodowego Zarządzania Antykryzysowego (National Anti-Crisis Management), założonego przez opozycyjną Radę Koordynacyjną Białorusi, którego celem jest pokojowe przekazanie władzy w Białorusi, oraz inni członkowie Narodowego Zarządzania, a także Podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Przydacz.

Spotkanie Polsko – Chorwackiej Grupy Parlamentarnej z Ambasadorem Vidoševićem w Sejmie

W środę 9 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie Polsko – Chorwackiej Grupy Parlamentarnej z ponownie na tę funkcję nowo mianowanym przewodniczącym, posłem Tomaszem Głogowskim, w którym jako gość uczestniczył Ambasador Tomislav Vidošević. Podczas serdecznej rozmowy uczestnicy spotkania pochwalili doskonałe przyjacielskie stosunki pomiędzy naszymi dwoma narodami i krajami, a Ambasador Vidošević wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie naszych stosunków we wszystkich dziedzinach, szczególnie w sferze gospodarki i turystyki.

Wirtualna wizyta studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji w Ambasadzie

We wtorek 1 grudnia 2020 roku Ambasada, w ramach wirtualnej wizyty, gościła około dwudziestu studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji i uczestników warsztatów edukacyjnych z zakresu dyplomacji europejskiej. Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił studentom z dwudziestu różnych krajów zakres prac Ambasady oraz zaprezentował znaczenie i osiągnięcia chorwackiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie bieżącego roku.

Spotkanie szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE (HoMs) z Ministrem Spraw Zagranicznych Zbigniewem Rauem

W piątek 20 listopada 2020 roku w formie wideokonferencji odbyło się pierwsze posiedzenie Niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Gospodarzem spotkania był Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven, a gościem spotkania był Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau. W spotkaniu uczestniczył również ambasador Tomislav Vidošević.

Popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, autorstwa Ivana Meštrovića odsłonięte w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Z okazji Dnia Służby Zagranicznej, w poniedziałek 16 listopada, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych minister Zbigniew Rau odsłonił popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pragniemy podkreślić, że autorem popiersia jest wybitny chorwacki światowy artysta Ivan Meštrović. Przypominamy, że wyjątkowe dzieła naszego wielkiego rzeźbiarza zostały zaprezentowane w Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji w 2017 roku w ramach wystawy „Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović“ w Krakowie.

Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił w Senacie wyniki chorwackiej prezydencji w Radzie UE

We wtorek 27 października 2020 roku ambasador Tomislav Vidošević przedstawił wyniki chorwackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przed Komisją Spraw Zagranicznych UE w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Obradom przewodniczył Bogdan Klich, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i UE. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Arndt Freydag von Loringhoven przedstawił program i priorytety prezydencji niemieckiej, a Minister ds. Unii Europejskiej w Radzie Ministrów RP Konrad Szymański przedstawił stanowisko Rządu RP na temat wyników chorwackiej prezydencji oraz oczekiwania wobec niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Wręczenie podziękowań dziennikarzom turystycznym z Polski

W piątek 23 października 2020 roku w Ambasadzie odbyło się spotkanie z polskimi dziennikarzami specjalizującymi się w dziedzinie turystyki. Spotkanie zorganizowano w formie hybrydowej, część dziennikarzy uczestniczyła w nim na żywo, a część za pośrednictwem platformy Zoom. Ambasador Tomislav Vidošević wręczył wspólne podziękowania Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce oraz Ambasady dziennikarzom szczególnie zasłużonym dla promocji Chorwacji jako destynacji turystycznej.

Spotkanie Ambasadora Tomislava Vidoševicia z Bogdanem Klichem, Przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP

We wtorek 13 października 2020 roku w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej na zaproszenie polskiej strony, ambasador Tomislav Vidošević spotkał się z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Panem Bogdanem Klichem. W serdecznej atmosferze omówili dorobek chorwackiej prezydencji w Radzie UE, inne liczne i aktualne tematy unijne, a zwłaszcza kwestię sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w krajach sąsiadujących z Chorwacją.

Ambasador Tomislav Vidošević na otwarciu wystawy w Senacie z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

W Senacie RP, pod patronatem Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, zostało zorganizowane uroczyste otwarcie wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II z okazji 100- lecia jego urodzin. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, a także przedstawiciele życia politycznego i kulturalnego Polski.

Pierwszy Ambassador's Golf Cup w Pomiechówku

W sobotę 3 października w Pomiechówku odbył się Pierwszy Ambasador's Golf Cup z udziałem 88 golfistów, organizowany przez klub golfowy "Lisia Polana" Grupę ABK. Golf Cup wsparli Ambasadorzy Włoch, Węgier, Maroka, Malezji, Gruzji, Ukrainy i Chorwacji. Zwycięzcom w różnych kategoriach przyznano nagrody, które wręczyli liczni sponsorzy oraz wyżej wymienione Ambasady.

Spotkanie w Ambasadzie poświęcone współpracy w dziedzinie turystyki

W czwartek 10 września 2020 roku Ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy spotkali się w Ambasadzie z przedstawicielami LOT-u, Dyrektorem ds. Handlowych LOT, Panem Michałem Fijołem, Dyrektorem Biura Siatki Połączeń PPL LOT, Panem Robertem Luderem, Prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Panem Pawłem Niewiadomskim, Dyrektorem Biura podróży Nekera Panem Maciejem Nykielem oraz Panią dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce - Agnieszką Puszczewicz.

Spotkanie ambasadora Tomislava Vidoševića z Jacquesem Tourelem, przewodniczącym World Trade Centre w Warszawie

Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się z Jacquesem Tourelem, przewodniczącym World Trade Center z siedzibą w Warszawie. Podczas spotkania przewodniczący Jacques Tourel przedstawił prace WTC i poinformował ambasadora o bieżącej współpracy pomiędzy WTC Warszawa a Ambasadą. Przewodniczący Jacques Tourel wyraził chęć dalszego zacieśniania stosunków gospodarczych między Polską a Chorwacją i zapowiedział kilka konkretnych inicjatyw dotyczących współpracy, w tym możliwość otwarcia biura WTC w Chorwacji.

Koncert chorwackiej skrzypaczki Sandry Grubišić w Krakowie

Przy pomocy Konsula Honorowego Republiki Chorwacji Pana Pawła Włodarczyka z siedzibą w Krakowie i obszarem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, śląskie i podkarpackie, w piątek 3 września odbył się koncert młodej chorwackiej skrzypaczki Sandry Grubišić, w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Artystów w Krakowie. Koncert został zorganizowany w Konsulacie Republiki Chorwacji w Krakowie i został wspaniale przyjęty przez publiczność. Skrzypaczka wykonała utwory Ludvika van Beethovena, Camilla Saint-Saënsa i Manuela de Falla.

Oddanie czci poległym żołnierzom chorwackim na cmentarzu w Łagiewnikach

W ramach wieloletniej współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia HVIDRA NZI-NZZ w dziedzinie upamiętniania setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej Ambasador Tomislav Vidošević w sobotę 29 sierpnia, wraz z konsulem honorowym Republiki Chorwacji z siedzibą w Krakowie i okręgiem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, śląskie i podkarpackie Panem Pawłem Włodarczykiem, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Panią Agnieszką Puszczewicz, podpułkownikami w stanie spoczynku Valentino Rajkovićem, Nikolą Tomincem i Draganem Umičevićem oraz sierżantem Tonim Rajkovićem złożył kwiaty i zapalił znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy chorwackich pochowanych na cmentarzu w Krakowie – Łagiewnikach.

Ambasador Republiki Chorwacji z wizytą u marszałka

Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević gościem marszałka Olgierda Geblewicza. Spotkanie, które odbyło się 4 sierpnia 2020 r. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie było okazją do omówienia międzyregionalnej współpracy. Są też plany na kolejne działania. Przykładów wspólnych projektów w zakresie transportu, szkolnictwa, przedsiębiorczości nie brakuje. Województwo Zachodniopomorskie prowadzi stałą współpracę z dwoma chorwackimi regionami – Żupanią Primorsko-Goranską oraz Żupanią Karlowacką.