Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
Mała Chorwacja w Krakowie

Z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, krakowskie Bagry zyskały międzynarodowy zakątek, tzw. Małą Chorwację. We wtorek, 13 kwietnia 2021 roku w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa podpisane zostało porozumienie o dalszej współpracy przy realizacji wspólnego projektu Krakowa i Chorwacji.

Wirtualna wizyta studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji w Ambasadzie

W piątek 16 kwietnia 2021 r., już po raz trzeci (po grudniowej i marcowej wizycie), Ambasada, w formie wideokonferencji, ugościła studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji, uczestniczących w kursie „Diplomatic Skills Masterclass”. Pierwszą część prezentacji pracy Ambasady, przedstawił III Sekretarz Marijan Barić, który opowiedział o aspektach zawodowych i technicznych oraz wyzwaniach związanych z zawodem dyplomaty.

Darowizna województwa mazowieckiego dla żupanii sisačko-moslavačkiej

W poniedziałek 29 marca 2021 roku odbyła się wideokonferencja z okazji symbolicznego przekazania środków finansowych zebranych przez województwo mazowieckie w wysokości miliona złotych na pomoc dla dotkniętej trzęsieniem ziemi żupanii sisačko-molavačkiej. W spotkaniu udział wzięli Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża Katarzyna Stępińska, Żupan sisačko-moslavačkiej županii Ivo Žinić oraz ambasador Tomislav Vidošević. Środki pozyskane na akcję humanitarną, z inicjatywy Marszałka Adama Struzika, zostaną przekazane do Polskiego Czerwonego Krzyża, który przekaże je Chorwackiemu Czerwonemu Krzyżowi.

Wirtualna wizyta studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji w Ambasadzie

W piątek 26 marca, Ambasada już po raz drugi, tym razem w formie wideokonferencji, gościła studentów Europejskiej Akademii Dyplomatycznej z siedzibą w Warszawie. Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił studentom z dwudziestu różnych krajów zakres prac Ambasady i odpowiedział na pytania.

Spotkanie szefów misji dyplomatycznych państw Unii Europejskiej z ministrem spraw zagranicznych RP Zbigniewem Rauem

We wtorek 16 marca, w formie wideokonferencji odbyło się drugie spotkanie szefów misji dyplomatycznych państw Unii Europejskiej w ramach portugalskiej prezydencji. Gospodarzem spotkania był Ambasador Portugalii Luís Cabaço, a gościem spotkania był Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau. W spotkaniu uczestniczył również ambasador Tomislav Vidošević.

Spotkanie z Dyrektorem KSW Martinem Lewandowskim

W piątek 12 lutego w Ambasadzie Republiki Chorwacji Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się z dyrektorem największej europejskiej organizacji mieszanych sztuk walki. (Mixed Martial Arts, MMA), KSW ( Konfrontacja Sztuk Walki) Martinem Lewandowskim. Podczas serdecznej rozmowy M. Lewandowski wyraził słowa uznania dla zawodników chorwackich walczących w ramach tej organizacji, których walki emitowane są do 42 krajów na świecie, przez co promują oni nasz kraj.

Spotkanie szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE (HoMs) z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim

W środę 10 lutego 2021 roku w formie wideokonferencji odbyło się pierwsze spotkanie podczas portugalskiej prezydencji w Radzie UE. Spotkanie poprowadził Ambasador Portugalii Luís Cabaço, a gościem spotkania był Minister Zdrowia RP Adam Niedzielski. W spotkaniu uczestniczył również ambasador Tomislav Vidošević. Ambasador Luís Cabaço rozpoczął spotkanie od przedstawienia priorytetów Portugalii w czasie prezydencji w Radzie UE.

Akcja humanitarna „Pomoc dla Chorwacji po trzęsieniu ziemi”

Klub piłkarski FC Lesznowola i sztab grupy "Pomocne Bielany Warszawa" zorganizowały transport ciężarówki z pomocą humanitarną dla rodzin w Petrinji i Sisku. Zebrane zostały artykuły gospodarstwa domowego, pralki, piekarniki, grzejniki elektryczne, kuchenki elektryczne, środki higieny, środki czystości i materiały budowlane. W akcji wzięli udział Gmina Lesznowola, SD Logistic, Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, oddział Podravki w Polsce, firmy Espol Bud i Kenpol Holding.

Polski bank rozwoju BGK przekazał 250 tys. euro na pomoc dla terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi

Polski Bank Gospodarstwa Krajowego BGK przekazał 250 tys. euro na pomoc dla chorwackich obszarów dotkniętych trzęsieniami ziemi. Pomoc finansowa została przekazana Chorwackiemu Bankowi Rozwoju HBOR, z którym BGK ściśle współpracuje w ramach Inicjatywy Trójmorza i Funduszu Trójmorza. W imieniu Ambasady Republiki Chorwacji dziękujemy Bankowi Gospodarstwa Krajowego za solidarność i hojną pomoc.

Zaprzyjaźniony z Petrinją Piotrków Trybunalski wysłał 400 paczek z pomocą dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi

Miasto partnerskie Petrinji, Piotrków Trybunalski, zorganizowało zbiórką pomocy humanitarnej na rzecz ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi, które dotknęło żupanię sisaczko – moslawaczką. Zbiórkę pomocy zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC oraz Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, przy czym zebrano ponad 10 tys. artykułów ważących kilkanaście ton. Wśród darów znalazły się przedmioty użytku domowego, koce, ubrania, żywność o długim okresie przydatności do spożycia, śpiwory oraz materiały budowlane potrzebne do odbudowy miasta. We wtorek 19 stycznia 2021 roku wysłano do Petrinji 400 paczek z pomocą humanitarną.

Dwudziesta dziewiąta rocznica uznania Republiki Chorwacji na arenie międzynarodowej

Po uchwaleniu przez Parlament Republiki Chorwacji Decyzji Konstytucyjnej o Suwerenności i Niepodległości Republiki Chorwacji 25 czerwca 1991 r., oraz po uchwaleniu Decyzji o zerwaniu stosunków państwowo-prawnych z Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii 8 października 1991 r., Chorwacja została uznana na arenie międzynarodowej. Międzynarodowe uznanie Chorwacji miało miejsce w czasie wojny, po tym jak chorwackie siły zbrojne i policja skutecznie obroniły większość terytorium państwa przed agresją Wielkiej Serbii.

Porozumienie o przyjaźni podpisane przez miasto Dugo Selo i Gminę Gręboszów

Z wielką przyjemnością informujemy, o podpisaniu Porozumienia o przyjaźni między Miastem Dugo Selo a Gminą Gręboszów. Porozumienie zostało zainicjowane listem intencyjnym podpisanym pod koniec sierpnia w Gręboszowie, kiedy to odbyło się upamiętnienie chorwackich żołnierzy i wszystkich ofiar poległych w I wojnie światowej. Oba samorządy zamierzają współpracować w dziedzinie kultury, sportu, turystyki, gospodarki i handlu.

Zbiórka pomocy dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Chorwacji

Sztab “Pomocne Bielany Warszawa” włączył się do akcji zainicjowanej przez FC Lesznowola: Razem prowadzą zbiórkę darów dla potrzebujących w Chorwacji po trzęsieniu ziemi. Zbiórka trwa do piątku,15. stycznia 2021 roku. Najbardziej potrzebnymi na ten moment rzeczami są: grzejniki i kuchenki elektryczne, czajniki, przedłużacze, folie oraz farby i materiały budowlane potrzebne do odbudowy miasta; a także artykuły dla niemowląt, konserwy, proszki do prania i kosmetyki pierwszej potrzeby.

Spotkanie dotyczące nadchodzącego sezonu turystycznego z Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji Nikoliną Brnjac

We wtorek 12 stycznia Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji Nikolina Brnjac zorganizowała spotkanie wideo z ambasadorem Tomislavem Vidoševiciem, dyrektorem Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristijanem Staničićem oraz dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Agnieszką Puszczewicz.

Pomoc dla Republiki Chorwacji w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Po uruchomieniu przez Republikę Chorwacji w dniu 29 grudnia 2020 r. Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności - unijnego programu udzielającego pilnej pomocy - i wystąpieniu z prośbą o namioty zimowe dla 6 do 8 osób, lampy z osłoną z siatki PCV (wewnętrzne), balony oświetleniowe / wieże oświetleniowe, grzejniki elektryczne, łóżka składane, śpiwory i kontenery mieszkalne - pierwsza pomoc przybyła tego samego dnia z Republiki Słowenii, Urzędu Ochrony i Ratownictwa Ministerstwa Obrony około godziny 23:00.

Spotkanie HoMs poświęcone aktualnej sytuacji w Republice Białorusi

W poniedziałek 14 grudnia 2020 roku odbyło się w formie video – konferencji trzecie spotkanie HoMs podczas prezydencji Niemiec w Radzie UE. Gospodarzem spotkania był Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven, a poświęcone było ono aktualnej sytuacji w Republice Białorusi. Jako goście specjalni w spotkaniu udział wzięli Pavel Latushko, szef Narodowego Zarządzania Antykryzysowego (National Anti-Crisis Management), założonego przez opozycyjną Radę Koordynacyjną Białorusi, którego celem jest pokojowe przekazanie władzy w Białorusi, oraz inni członkowie Narodowego Zarządzania, a także Podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Przydacz.

Spotkanie Polsko – Chorwackiej Grupy Parlamentarnej z Ambasadorem Vidoševićem w Sejmie

W środę 9 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze spotkanie Polsko – Chorwackiej Grupy Parlamentarnej z ponownie na tę funkcję nowo mianowanym przewodniczącym, posłem Tomaszem Głogowskim, w którym jako gość uczestniczył Ambasador Tomislav Vidošević. Podczas serdecznej rozmowy uczestnicy spotkania pochwalili doskonałe przyjacielskie stosunki pomiędzy naszymi dwoma narodami i krajami, a Ambasador Vidošević wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie naszych stosunków we wszystkich dziedzinach, szczególnie w sferze gospodarki i turystyki.

Wirtualna wizyta studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji w Ambasadzie

We wtorek 1 grudnia 2020 roku Ambasada, w ramach wirtualnej wizyty, gościła około dwudziestu studentów Europejskiej Akademii Dyplomacji i uczestników warsztatów edukacyjnych z zakresu dyplomacji europejskiej. Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił studentom z dwudziestu różnych krajów zakres prac Ambasady oraz zaprezentował znaczenie i osiągnięcia chorwackiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie bieżącego roku.