Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Chorwacji

W sobotę, 9 kwietnia Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji dr Gordan Grlić Radman złożył wizytę Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu wziął udział Tomislav Vidošević, Ambasador Republiki Chorwacji oraz Konsul Honorowy tego kraju w Krakowie Paweł Włodarczyk. Wizyta Ministra w Polsce związana była z przypadającą 9 kwietnia 30-tą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją. Z tej okazji, w sobotę wieczorem odbył się także koncert w Filharmonii Krakowskiej, z udziałem wybitnego skrzypka chorwackiego Martina Krpana.

Ambasador Vidošević na obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W kompleksie Muzeum Katyńskiego w warszawskiej Cytadeli w środę 13. kwietnia odbyło się uroczyste upamiętnienie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W obecności Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury Piotra Glińskiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy stosownymi słowami powitał wszystkich przybyłych. Podkreślił skalę zbrodni i stawił ją w kontekst rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz silnie wyszczególnił, że żadna zbrodnia nie może pozostać bezkarna.

Veleposlanik Tomislav Vidošević posjetio Muzej Auschwitz-Birkenau

Na poziv direktora Muzeja Auschwitz-Birkenau Piotra Cywinskog i direktora Fondacije Auschwitz-Birkenau Wojciecha Soczewice veleposlanik Tomislav Vidošević zajedno s posebnom savjetnicom ministrice kulture i medija Republike Hrvatske Dubravkom Đurić Nemec posjetio je u ponedjeljak 21. ožujka kompleks i spomen-mjesto koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau.

Sastanak veleposlanika Vidoševića sa zamjenikom gradonačelnika Varšave Michałom Olszewskim

Veleposlanik Tomislav Vidošević se u srijedu 16. ožujka u Gradskoj vijećnici Grada Varšave susreo sa zamjenikom gradonačelnika Varšave Michałom Olszewskim. Povod susretu bila je humanitarna pomoć koju je Grad Zagreb dostavio Gradu Varšavi u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem. Zamjenik gradonačelnika Olszewski se posebno zahvalio Gradu Zagrebu na realiziranoj pomoći uz činjenicu da je Hrvatska bila među prvima kojima se poljska strana obratila za pomoć. Grad Varšava osigurava pomoć za izbjeglice iz Ukrajine koji su došli u Poljsku i Varšavu, ali i pomoć koja se svakodnevno upućuje u grad-prijatelj Kijev.

Veleposlanik Vidošević na obilježavanju Europskog dana sjećanja na Pravednike među narodima

Veleposlanik Tomislav Vidošević je u nedjelju 6. ožujka sudjelovao na obilježavanju Europskog dana sjećanja na Pravednike među narodima koje je organiziralo Ekonomsko i humanističko sveučilište u Varšavi. Nazočnim uglednicima, predstavnicima diplomatskog zbora i studentima uvodno se obratio rektor sveučilišta Konrad Janowski, a o svojem iskustvu preživljavanja Holokausta u Varšavskom getu tijekom kojeg je izgubila cijelu obitelj kao poseban gost govorila je poljska aktivistica židovskog podrijetla i članica udruge Djeca holokausta Krystyna Budnicka.

Nadzwyczajne spotkanie HOMS w Warszawie

W czwartek 24 lutego w ambasadzie Francji, która przewodniczy Radzie UE, odbyło się nadzwyczajne spotkanie z okazji brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W spotkaniu wziął udział ambasador Tomislav Vidošević. Podczas spotkania wyrażona została silna jedność między przedstawicielami wszystkich członków UE i zachodnimi partnerami, którzy podzielają nowoczesne wartości demokratyczne i widzą jedyne rozwiązanie w obecnym ustanowieniu pokoju i dialogu dyplomatycznym.

Diplomatsko otvaranje godine Poljske gospodarske komore

Gospodarska komora Poljske organizirala je u četvrtak 17. veljače tradicionalno otvaranje godine za diplomatski zbor. Uvodne govore održali su predsjednik Poljske gospodarske komore Andrzej Arendarski i generalni direktor Poljske gospodarske komore Marek Kłoczko. O razvoju poljskog gospodarstva govorili su predstavnici Ureda predsjednika Republike Poljske i nadležnih ministarstava, a predstavnici Podlaskog, Podkarpackog i Mazowieckog vojvodstva predstavili su investicijske prilike u navedenim vojvodstvima. Na skupu je u ime Veleposlanstva sudjelovala Ana Petrinović, attache.

Spotkanie z Konsulem Honorowym Republiki Chorwacji Pawłem Włodarczykiem oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszką Puszczewicz

W czwartek 17 lutego 2022 roku ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy spotkali się z Konsulem Honorowym Republiki Chorwacji z siedzibą w Krakowie i okręgiem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, podkarpackie i śląskie Pawłem Włodarczykiem oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszką Puszczewicz. Podczas spotkania omówione zostały przygotowania do realizacji wspólnych projektów w roku, w którym obchodzimy 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Chorwacji.

Sastanak s direktoricom Predstavništva HTZ-a u Poljskoj Agnieszkom Puszczewicz

Veleposlanik Tomislav Vidošević sa suradnicima održao je u ponedjeljak 31. siječnja 2022 u Veleposslanstvu sastanak s direktoricom Predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Poljskoj Agnieszkom Puszczewicz. Tijekom sastanka razgovaralo se o zajedničkim projektima i planovima Veleposlanstva i Predstavništva HTZ-a za tekuću godinu s naglaskom na obilježavanju 30. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa između Hrvatske i Poljske i 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.

Veleposlanik Vidošević na obilježavanju 77. godišnjice oslobađanja koncentracijskog logora Auschwitz

Pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Poljske Andrzeja Dude održana je u četvrtak 27. siječnja komemoracija u prigodi obilježavanja 77. godišnjice oslobađanja koncentracijskog logora Auschwitz. Ovogodišnja komemoracija posvećena je samim počecima uspostave tog strašnog logora, a kao posebni gosti ove godine su sudjelovali Predsjednik vlade Republike Francuske Jean Castex, državni tajnik iz Ureda Predsjednika Republike Poljske Wojciech Konarski, te predstavnici diplomatskog zbora u Poljskoj.

Spotkanie Ambasadora Vidoševicia z zastępcą marszałka województwa zachodniomorskiego Anną Bańkowską

Nawiązując do wizyty roboczej Ambasadora Tomislava Vidoševicia w województwie zachodniopomorskim i Urzędzie Miasta Szczecina na początku grudnia ubiegłego roku, w piątek 14 stycznia w Ambasadzie ambasador odbył spotkanie robocze z zastępcą marszałka województwa zachodniopomorskiego Anną Bańkowską oraz kierownik Biura ds. współpracy międzynarodowej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Joanną Iwancz.

Wigilia” w Konsulacie Republiki Chorwacji przygotowana przez Konsula Honorowego z siedzibą w Krakowie

Tradycyjna „Wigilia” zorganizowana przez Konsula Honorowego Pawła Włodarczyka z siedzibą w Krakowie i obszarem konsularnym obejmującym województwo małopolskie, podkarpacie i śląskie odbyła się w sobotę 11 grudnia 2021 roku w Dworze Czeczów, gdzie mieści się Konsulat. W swoim przemówieniu ambasador Tomislav Vidošević m.in. pogratulował konsulowi Włodarczykowi 10. rocznicy otwarcia konsulatu, zwracając uwagę na szereg niezwykle cennych i zrealizowanych projektów, które nieustannie wzmacniają więzy dwóch zaprzyjaźnionych narodów i państw, Chorwacji i Polski.

Spotkania literackie z Ivanem Hercegiem w Poznaniu i Warszawie

Chorwacki poeta i pisarz Ivan Herceg zaprezentował swoją twórczość na spotkaniach literackich we wtorek 7 i środę 8 grudnia w Poznaniu oraz w czwartek 9 i piątek 10 grudnia w Warszawie. Spotkania literackie zostały zorganizowane przez lektorat języka chorwackiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z Ambasadą.

Prezentacja potencjału turystycznego miasta Zagrzeb w Warszawie

W piątek 26 listopada 2021 roku w siedzibie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie - przedstawicielstwa w Polsce, odbyła się prezentacja potencjału turystycznego Zagrzebia. W perspektywie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Zagrzeb, który w ostatnich latach był wielokrotnie wybierany najlepszą świąteczną destynacją w Europie, z tegoroczną ofertą przedstawiła dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE

Na zaproszenie dyrektora Narodowego Centrum Kultury Rafała Wiśniewskiego ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy w sobotę 20 listopada wzięli udział w koncercie w Filharmonii Narodowej w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego EUFONIE. Festiwal odbywa się od piątku 19. do soboty 27. listopada, organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz m.in. pod honorowym patronatem Ambasadora.

Prezentacja chorwackich win z winnicy Saints Hills z półwyspu Pelješac

W piatek, 12 listopada 2021 roku w jednej najznamienitszych warszawskich restauracji Stary Dom odbyła promocja chorwackich win z winnicy Saints Hills z półwyspu Pelješac. W promocji wzięli udział liczni zaopatrzeniowcy, którzy mieli okazję skosztować różnych odmian wina takich jak Plavac Mali, Chardonnay, Pošip, Sauvignon Blanc czy Semillon, tradycyjnych chorwackich produktów spożywczych oraz wielu innych win z łącznie dziesięciu winnic.

Dni Chorwackiej Turystyki

28 i 29 października 2021 roku w miejscowości Župa Dubrovačka w hotelu Sheraton odbyły się Dni Chorwackiej Turystyki. Konferencję zainaugurował premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković. W ramach konferencji odbyła się seria spotkań tematycznych dotyczących wzmocnienia przyszłości turystyki w Chorwacji i Europie.

I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe” organizowany przez Telewizję Polską, który zaprezentuje bogaty program filmów i seriali z Europy Środkowo-Wschodniej oraz filmów i seriali chorwackich. Festiwal odbędzie się od 3 do 5 listopada w warszawskiej Kinotece oraz od 3 do 30 listopada w formule online na stronie festiwalu heartofeurope.tvp.pl.

Organizacje i instytucje kultury