Wydarzenia Przydatne Linki Kontakt
Obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II

Z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II konsul honorowy Paweł Włodarczyk złożył kwiaty pod pomnikiem papieża, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Wiązanka kwiatów reprezentuje chorwacki narodowy kwiat perunika. Kwiaty zostały złożone w obecności sympatyka chorwackich piłkarzy. W trakcie trzech swoich wizyt w Chorwacji Jan Paweł II wywarł również duży wpływ na chorwacką społeczność sportową, w tym chorwackich piłkarzy, o czym wspominał wielokrotnie jeden z najlepszych zawodników chorwackich - bramkarz Stipe Pletikosa.

Wideokonferencja - spotkanie Szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE (HoMs) z ministrem Konradem Szymańskim

W środę 20 maja 2020 roku odbyła się zorganizowana przez Ambasadę jako przedstawicielkę kraju przewodniczącego w pracach Rady Unii Europejskiej wideokonferencja z Ministrem do spraw Unii Europejskiej Konradem Szymańskim, w której uczestniczyli ambasadorowie krajów UE w Polsce. Minister Szymański podczas otwartej dyskusji szczegółowo i precyzyjnie nakreślił stanowisko Polski wobec polityki UE, z uwzględnieniem sytuacji wywołanej przez COVID-19 oraz wobec innych tematów będących we wspólnym interesie.

Czwarty powrót repatriacyjny obywateli Chorwacji z Polski

W dniu 8 maja przy pomocy Departamentu do spraw konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji, Ambasad Republiki Chorwacji w Ljubljanie, w Wiedniu i w Pradze oraz we współpracy z Ambasadą Republiki Słowenii w Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowany został czwarty powrót repatriacyjny dla dziewięciu obywateli chorwackich, powracających z terenu Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, oraz dla dwóch obywateli Słowenii wracających do Republiki Słowenii. Autobus odjechał rano spod budynku Ambasady, gdzie zebrała się pierwsza grupa naszych obywateli, druga grupa chorwackich obywateli zebrała się natomiast w Krakowie.

Trzecia z kolei repatriacja obywateli chorwackich z Polski

W dniu 22 kwietnia 2020 roku, przy pomocy Departamentu do spraw konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji, Ambasad Republiki Chorwacji w Ljubljanie, w Wiedniu i w Pradze oraz we współpracy z Ambasadą Republiki Słowenii w Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowany został trzeci z kolei powrót z Warszawy w ramach repatriacji dziewięciorga obywateli chorwackich oraz trojga obywateli słoweńskich do Republiki Chorwacji i do Republiki Słowenii. Powrót autobusem do Chorwacji zorganizowany został za pośrednictwem firmy Atlas plus sp. z o.o. z Zagrzebia, autobus wyjechał w godzinach porannych z terenu Ambasady.

Specjalne rejsy repatryjacyjne do Zagrzebia

W niedzielę 22 marca 2020 roku, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu, Wydziałem Konsularnym Ambasady, Dyrekcją Spraw Konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji oraz polską linią lotniczą LOT, w ramach polskiej akcji #LOTdoDomu, zorganizowano specjalny lot repatriacyjny z Warszawy do Zagrzebia, który umożliwił szybki powrót chorwackich obywateli do Republiki Chorwacji.

Coronavirus control strengthening measures for Croatian and foreign nationals entering the Republic of Croatia

The Civil Protection Headquarters of the Republic of Croatia, on 19 March 2020, adopted the Decision on the temporary ban on crossing the state border at the border crossings of the Republic of Croatia. To protect the population of the Republic of Croatia from COVID-19, persons are temporarily prohibited from or restricted in crossing the state border at all border crossings of the Republic of Croatia. This Decision shall enter into force on 19 March 2020 and shall be implemented for 30 days.

Ambasador Tomislav Vidošević przyjął prowadzących Zespół pieśni i tańca "Ziemi Bolesławieckiej"

W środę 4 marca 2020 roku ambasador Tomislav  Vidošević przyjął w Ambasadzie prowadzących Zespoł Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" z województwa dolnośląskiego, Panią Elżbietę Andrusieczko-Tor i Pana  Sławomira Ratajskiego. Pani Elżbieta Andrusieczko-Tor i Pan Sławomir Ratajski poinformowali ambasadora o przygotowaniach do obchodów Chorwackiej Festy, która odbędzie się na początku czerwca w Bolesławcu. Potwierdzona została również współpraca Zespołu w ramach kulturalno-artystycznych przedsięwzięć realizowanych w okresie Prezydencji Republiki Chorwacji w Radzie UE, omawiana już podczas wizyty ambasadora w gminie Bolesławiec, w sierpniu ubiegłego roku.

Spotkanie Ambasadora Tomislava Vidoševića z posłem na Sejm Wiesławem Krajewskim

We wtorek 3 marca 2020 roku Ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy spotkali się w ambasadzie z posłem na Sejm Panem Wiesławem Krajewskim oraz z wójtem gminy Gręboszów, Panem Krzysztofem Gilem, aby omówić zbliżające się upamiętnienie chorwackich żołnierzy poległych podczas Pierwszej Wojny Światowej w Ujściu Jezuickim. Poseł Wiesław Krajewski i Wójt Krzysztof  Gil podziękowali ambasadorowi za wizytę w gminie Gręboszów i Ujściu Jezuickim, w listopadzie ubiegłego roku, podkreślając, że podobnie jak poprzednio, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz zachowają pamięć o poległych żołnierzach podczas Pierwszej Wojny Światowej.

Wykład o Chorwacji w ramach Festiwalu Dyplomacji imienia Stefana Mellera

W piątek 28 lutego 2020 roku z okazji Prezydencji Republiki Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej, w ramach Festiwalu Dyplomacji imienia Stefana Mellera, odbył się wykład na temat Chorwacji dla studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Festiwal Dyplomacji organizowany jest od 2016 r. na Uniwersytecie w Białymstoku i jest poświęcony stosunkom  bilateralnym Polski oraz ogólnym stosunkom międzynarodowym. W wykładzie uczestniczył Konsul Honorowy Republiki Chorwacji Wojciech Strzałkowski z siedzibą w Białymstoku i okręgiem konsularnym obejmującym województwo podlaskie i lubelskie, reprezentująca Ambasadę Chorwacji, Pani Attache Ana Petrinović, oraz Agnieszka Puszczewicz, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił program prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej w Senacie

W środę, 19 lutego 2020 roku na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił program i priorytety prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Pan Bogdan Klich. Ambasador Finlandii Juha Tapio Ottman odniósł się do rezultatów Prezydencji Finlandii, a Minister ds. europejskich w Radzie Ministrów Rządu RP Pan Konrad Szymański, przedstawił stanowisko polskiego rządu w sprawie wyników fińskiej prezydencji, nawiązał również do chorwackiego programu prezydencji w Radzie UE.

Odbył się pierwszy obiad roboczy Szefów przedstawicielstw Państw członkowskich UE (HoMs) z Ministrem Spraw Zagranicznych RP Jackiem Czaputowiczem

W Warszawie, w poniedziałek 10 lutego 2020 roku odbył się pierwszy obiad roboczy Szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE w Polsce (HoMs) w ramach przewodnictwa Republiki Chorwacji w Radzie UE, a gościem specjalnym spotkania był Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz. Podczas obiadu roboczego Ambasador Tomislav Vidošević zaprezentował priorytety prezydencji chorwackiej, do których szczegółowo nawiązał podczas swojej wypowiedzi Minister Czaputowicz. Minister podzielił się z zebranymi informacjami na temat stanowiska Polski w sprawie kluczowych zagadnień polityki zagranicznej, jak i zagadnień istotnych dla całej Unii Europejskiej oraz odpowiadał na liczne pytania ambasadorów państw członkowskich UE.

Mia Pećnik wystąpiła podczas Koncertu Noworocznego w Opolu

Tradycyjny XIV Koncert Noworoczny w Opolu, organizowany przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę oraz Konsul Republiki Federalnej Niemiec Birgit Fisel –Rösle, po raz pierwszy przy współudziale Konsulatu Republiki Chorwacji na czele z konsulem honorowym Andrzejem Żylakiem, z siedzibą w Opolu i okręgiem konsularnym obejmującym województwo opolskie i dolnośląskie, odbył się w czwartek 6 lutego w Filharmonii Opolskiej.

Ambasador Vidošević przyjął na spotkaniu mezzospranistkę Izabelę Kopeć

Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się w środę 5 lutego 2020 roku w Ambasadzie z Panią Izabelą Kopeć, znaną polską mezzosopranistką. Pani Kopeć, wraz z menadżerką Katarzyną Ostanek, poinformowała Ambasadora o wieloletnich wysiłkach mających na celu upowszechnienie dzieł i spuścizny muzycznej wielkiego polskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego, który przez wiele lat żył i pracował w Dubrowniku, przedstawiła także projekt uczczenia 140 rocznicy urodzin Rogowskiego w przyszłym roku. Izabela Kopeć wręczyła Ambasadorowi płytę zatytułowaną: Songs and Fantasmagories, Ludomir Michał Rogowski, we własnym wykonaniu.  

Obchody rozpoczęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w Białymstoku

Konsulat Republiki Chorwacji na czele z konsulem honorowym Wojciechem Strzałkowskim, z siedzibą w Białymstoku i okręgiem konsularnym obejmującym województwo podlaskie i lubelskie, zorganizował w poniedziałek 3 lutego w Hotelu Branicki w Białymstoku uroczystość z okazji rozpoczęcia prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. Znakomitych gości oraz przedstawicieli wszystkich instytucji z Białegostoku i województwa podlaskiego powitał konsul honorowy Wojciech Strzałkowski, a Ambasador w swoim wystąpieniu, podziękowawszy konsulowi honorowemu podkreślił znaczenie chorwackiej prezydencji, przy okazji której odbędzie się cały szereg wydarzeń kulturalnych na całym terenie Polski.

Premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković: Wyzwolenie obozu Auschwitz zakończyło najbardziej mroczną częśc historii

„Wyzwolenie obozu w Auschwitz zakończyło najbardziej mroczną część historii. Aby zbudować społeczeństwo, w którym nigdy nie powtórzy się podobna tragedia, konieczne jest edukowanie młodych na temat okrutnej historii i o holokauście“ – powiedział w poniedziałek premier Andrej Plenković, który uczestniczył w 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Ceremonia otwarcia Prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej w Zamku Królewskim

Początek Prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej otworzył koncert chorwackiej pianistki Tamary Jurkić-Sviben, który odbył się w środę 22 stycznia 2020 r. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Ambasador Tomislav Vidošević zwrócił się do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego oraz do przedstawicieli polskich instytucji, życia politycznego, gospodarczego i społecznego Warszawy i Polski, podkreślając między innymi znaczenie chorwackiej prezydencji w Radzie UE oraz znaczącej roli, jaką Unia Europejska odegrała w rozwoju Polski.

Spotkanie Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku (KAMP) z Panią Marszałek Sejmu Elżbietą Witek

Ambasador Republiki Węgierskiej Orsolya Zsuzsanna Kovács w czwartek 14 stycznia 2020 roku zorganizowała w Ambasadzie Republiki Węgierskiej spotkanie Klubu Ambasadorów Mówiących po Polsku z Panią Marszałek Sejmu RP Elżbietą Witek. W spotkaniu uczestniczył także Ambasador Tomislav Vidošević. Marszałek Sejmu mówiła o aktualnej sytuacji politycznej w Polsce i roli polskiego parlamentu w życiu społeczno-politycznym oraz odpowiadała na pytania ambasadorów.