Wydarzenia Przydatne Linki Kontakt
Ambasador Republiki Chorwacji z wizytą u marszałka

Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević gościem marszałka Olgierda Geblewicza. Spotkanie, które odbyło się 4 sierpnia 2020 r. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie było okazją do omówienia międzyregionalnej współpracy. Są też plany na kolejne działania. Przykładów wspólnych projektów w zakresie transportu, szkolnictwa, przedsiębiorczości nie brakuje. Województwo Zachodniopomorskie prowadzi stałą współpracę z dwoma chorwackimi regionami – Żupanią Primorsko-Goranską oraz Żupanią Karlowacką.

Podpisanie programu współpracy między Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

W środę 1 lipca 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie podpisano program współpracy między Ministerstwem Kultury Republiki Chorwacji i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2020 – 2023. Program podpisali wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Gliński oraz ambasador Tomislav Vidošević. Przed podpisaniem umowy, minister Piotr Gliński oraz ambasador Tomislav Vidošević otworzyli wystawę plakatów wybitnego chorwackiego i międzynarodowego artysty Borisa Bućana.

Spotkanie Ambasadorów Państw Członkowskich UE (EU Heads of Missions – HoMs) z Marszałkiem Senatu RP Panem Tomaszem Grodzkim

We wtorek 23 czerwca 2020 roku w siedzibie Ambasady Włoch odbyło się spotkanie z Marszałkiem Senatu RP Panem Tomaszem Grodzkim. Ambasador Tomislav Vidošević, który był moderatorem konferencji, podkreślił symboliczne znaczenie spotkania w Ambasadzie Włoch, jako symbol solidarności i współczucia dla wszystkich ofiar COVID-19. Marszałek Tomasz Grodzki podczas otwartej dyskusji odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Polsce, stosunków Polski z Unią Europejską oraz do aspektów związanych z COVID-19.

Spotkanie Ambasadora Vidoševicia z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim

Ambasador Tomislav Vidošević spotkał się we wtorek 16 czerwca z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Było to pierwsze spotkanie w siedzibie Senatu od początku kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Podczas serdecznej i przyjaznej rozmowy Marszałek oraz Ambasador poruszyli temat prezydencji Chorwacji w Radzie UE oraz bieżącej sytuacji w Polsce i w Unii Europejskiej, z podkreśleniem tradycyjnie przyjaznych stosunków łączących nasze kraje.

Ambasador Vidošević przyjął żołnierzy 5 chorwackiego kontyngentu (HRVCON)

Po ośmiu miesiących przedłużonego z uwagi na epidemię koronawirusa pobytu, w dniach od 02-08 czerwca 2020 roku przeprowadzono zmianę 5 i 6 kontyngentu żołnierzy Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji obecnych w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO (NATO eFP BG-POL, HRVCON). Wracając do Republiki Chorwacji druga część żołnierzy 5 kontyngentu odwiedzili Ambasadę, gdzie przyjął ich podczas spotkania pożegnalnego Ambasador Tomislav Vidošević wraz ze współpracownikami.

Otwarcie wystawy "Chorwacja pełna inspiracji do podróży!" w Bielsku Białej

W Domu Kultury „Książnica Beskidzka” w Bielsku Białej, została otwarta wystawa zatytułowana "Chorwacja pełna inspiracji do podróży!". Wystawę można zwiedzać codziennie od godziny 9 do 17, przy zachowaniu obowiązujących przepisów o pandemii koronawirusa. Wystawę przygotował Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie, Pan Paweł Włodarczyk przy współpracy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce z okazji Prezydencji Chorwacji w EU.

Obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II

Z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II konsul honorowy Paweł Włodarczyk złożył kwiaty pod pomnikiem papieża, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Wiązanka kwiatów reprezentuje chorwacki narodowy kwiat perunika. Kwiaty zostały złożone w obecności sympatyka chorwackich piłkarzy. W trakcie trzech swoich wizyt w Chorwacji Jan Paweł II wywarł również duży wpływ na chorwacką społeczność sportową, w tym chorwackich piłkarzy, o czym wspominał wielokrotnie jeden z najlepszych zawodników chorwackich - bramkarz Stipe Pletikosa.

Wideokonferencja - spotkanie Szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE (HoMs) z ministrem Konradem Szymańskim

W środę 20 maja 2020 roku odbyła się zorganizowana przez Ambasadę jako przedstawicielkę kraju przewodniczącego w pracach Rady Unii Europejskiej wideokonferencja z Ministrem do spraw Unii Europejskiej Konradem Szymańskim, w której uczestniczyli ambasadorowie krajów UE w Polsce. Minister Szymański podczas otwartej dyskusji szczegółowo i precyzyjnie nakreślił stanowisko Polski wobec polityki UE, z uwzględnieniem sytuacji wywołanej przez COVID-19 oraz wobec innych tematów będących we wspólnym interesie.

Czwarty powrót repatriacyjny obywateli Chorwacji z Polski

W dniu 8 maja przy pomocy Departamentu do spraw konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji, Ambasad Republiki Chorwacji w Ljubljanie, w Wiedniu i w Pradze oraz we współpracy z Ambasadą Republiki Słowenii w Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowany został czwarty powrót repatriacyjny dla dziewięciu obywateli chorwackich, powracających z terenu Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, oraz dla dwóch obywateli Słowenii wracających do Republiki Słowenii. Autobus odjechał rano spod budynku Ambasady, gdzie zebrała się pierwsza grupa naszych obywateli, druga grupa chorwackich obywateli zebrała się natomiast w Krakowie.

Trzecia z kolei repatriacja obywateli chorwackich z Polski

W dniu 22 kwietnia 2020 roku, przy pomocy Departamentu do spraw konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji, Ambasad Republiki Chorwacji w Ljubljanie, w Wiedniu i w Pradze oraz we współpracy z Ambasadą Republiki Słowenii w Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowany został trzeci z kolei powrót z Warszawy w ramach repatriacji dziewięciorga obywateli chorwackich oraz trojga obywateli słoweńskich do Republiki Chorwacji i do Republiki Słowenii. Powrót autobusem do Chorwacji zorganizowany został za pośrednictwem firmy Atlas plus sp. z o.o. z Zagrzebia, autobus wyjechał w godzinach porannych z terenu Ambasady.

Specjalne rejsy repatryjacyjne do Zagrzebia

W niedzielę 22 marca 2020 roku, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu, Wydziałem Konsularnym Ambasady, Dyrekcją Spraw Konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji oraz polską linią lotniczą LOT, w ramach polskiej akcji #LOTdoDomu, zorganizowano specjalny lot repatriacyjny z Warszawy do Zagrzebia, który umożliwił szybki powrót chorwackich obywateli do Republiki Chorwacji.

Coronavirus control strengthening measures for Croatian and foreign nationals entering the Republic of Croatia

The Civil Protection Headquarters of the Republic of Croatia, on 19 March 2020, adopted the Decision on the temporary ban on crossing the state border at the border crossings of the Republic of Croatia. To protect the population of the Republic of Croatia from COVID-19, persons are temporarily prohibited from or restricted in crossing the state border at all border crossings of the Republic of Croatia. This Decision shall enter into force on 19 March 2020 and shall be implemented for 30 days.

Ambasador Tomislav Vidošević przyjął prowadzących Zespół pieśni i tańca "Ziemi Bolesławieckiej"

W środę 4 marca 2020 roku ambasador Tomislav  Vidošević przyjął w Ambasadzie prowadzących Zespoł Pieśni i Tańca "Ziemi Bolesławieckiej" z województwa dolnośląskiego, Panią Elżbietę Andrusieczko-Tor i Pana  Sławomira Ratajskiego. Pani Elżbieta Andrusieczko-Tor i Pan Sławomir Ratajski poinformowali ambasadora o przygotowaniach do obchodów Chorwackiej Festy, która odbędzie się na początku czerwca w Bolesławcu. Potwierdzona została również współpraca Zespołu w ramach kulturalno-artystycznych przedsięwzięć realizowanych w okresie Prezydencji Republiki Chorwacji w Radzie UE, omawiana już podczas wizyty ambasadora w gminie Bolesławiec, w sierpniu ubiegłego roku.

Spotkanie Ambasadora Tomislava Vidoševića z posłem na Sejm Wiesławem Krajewskim

We wtorek 3 marca 2020 roku Ambasador Tomislav Vidošević i jego współpracownicy spotkali się w ambasadzie z posłem na Sejm Panem Wiesławem Krajewskim oraz z wójtem gminy Gręboszów, Panem Krzysztofem Gilem, aby omówić zbliżające się upamiętnienie chorwackich żołnierzy poległych podczas Pierwszej Wojny Światowej w Ujściu Jezuickim. Poseł Wiesław Krajewski i Wójt Krzysztof  Gil podziękowali ambasadorowi za wizytę w gminie Gręboszów i Ujściu Jezuickim, w listopadzie ubiegłego roku, podkreślając, że podobnie jak poprzednio, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz zachowają pamięć o poległych żołnierzach podczas Pierwszej Wojny Światowej.

Wykład o Chorwacji w ramach Festiwalu Dyplomacji imienia Stefana Mellera

W piątek 28 lutego 2020 roku z okazji Prezydencji Republiki Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej, w ramach Festiwalu Dyplomacji imienia Stefana Mellera, odbył się wykład na temat Chorwacji dla studentów Uniwersytetu w Białymstoku. Festiwal Dyplomacji organizowany jest od 2016 r. na Uniwersytecie w Białymstoku i jest poświęcony stosunkom  bilateralnym Polski oraz ogólnym stosunkom międzynarodowym. W wykładzie uczestniczył Konsul Honorowy Republiki Chorwacji Wojciech Strzałkowski z siedzibą w Białymstoku i okręgiem konsularnym obejmującym województwo podlaskie i lubelskie, reprezentująca Ambasadę Chorwacji, Pani Attache Ana Petrinović, oraz Agnieszka Puszczewicz, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił program prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej w Senacie

W środę, 19 lutego 2020 roku na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasador Tomislav Vidošević przedstawił program i priorytety prezydencji Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Pan Bogdan Klich. Ambasador Finlandii Juha Tapio Ottman odniósł się do rezultatów Prezydencji Finlandii, a Minister ds. europejskich w Radzie Ministrów Rządu RP Pan Konrad Szymański, przedstawił stanowisko polskiego rządu w sprawie wyników fińskiej prezydencji, nawiązał również do chorwackiego programu prezydencji w Radzie UE.

Odbył się pierwszy obiad roboczy Szefów przedstawicielstw Państw członkowskich UE (HoMs) z Ministrem Spraw Zagranicznych RP Jackiem Czaputowiczem

W Warszawie, w poniedziałek 10 lutego 2020 roku odbył się pierwszy obiad roboczy Szefów przedstawicielstw państw członkowskich UE w Polsce (HoMs) w ramach przewodnictwa Republiki Chorwacji w Radzie UE, a gościem specjalnym spotkania był Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Czaputowicz. Podczas obiadu roboczego Ambasador Tomislav Vidošević zaprezentował priorytety prezydencji chorwackiej, do których szczegółowo nawiązał podczas swojej wypowiedzi Minister Czaputowicz. Minister podzielił się z zebranymi informacjami na temat stanowiska Polski w sprawie kluczowych zagadnień polityki zagranicznej, jak i zagadnień istotnych dla całej Unii Europejskiej oraz odpowiadał na liczne pytania ambasadorów państw członkowskich UE.

Mia Pećnik wystąpiła podczas Koncertu Noworocznego w Opolu

Tradycyjny XIV Koncert Noworoczny w Opolu, organizowany przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę oraz Konsul Republiki Federalnej Niemiec Birgit Fisel –Rösle, po raz pierwszy przy współudziale Konsulatu Republiki Chorwacji na czele z konsulem honorowym Andrzejem Żylakiem, z siedzibą w Opolu i okręgiem konsularnym obejmującym województwo opolskie i dolnośląskie, odbył się w czwartek 6 lutego w Filharmonii Opolskiej.