Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
Międzynarodowy Dzień Lukrecji

Lukrecja jest często nazywana Czarnym Złotem Północy. W Danii słona lukrecja jest ulubionym przysmakiem i zupełnie różni się od cukierków lukrecjowych, które są sprzedawane poza Skandynawią. Duńczycy są fanatykami lukrecji i będą umieszczać lukrecję (duń. lakrids) we wszystkim, od lodów i koktajli po czekoladę i gumę do żucia.

Hans Christian Andersen jest najbardziej rozpoznawalnym baśniopisarzem na świecie.

W dniu 1 kwietnia obchodziłby swoje 216 urodziny. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Hans Christian! Dziękujemy Ci za dar magii i fantazji, który wniosłeś do naszego życia. Aby upamiętnić jego dzieła i spuściznę jeszcze w tym roku w Odense Kommune otwarte zostanie Muzeum Hansa Christiana Andersena.

Dania zbuduje pierwszą na świecie sztuczną wyspę energetyczną!

Będzie to sztucznie usypana wyspa położona 80 kilometrów od brzegu Półwyspu Jutlandzkiego, gromadząca i dystrybuująca zieloną energię elektryczną. Połączy ona setki morskich turbin wiatrowych i szacuje się, że będzie miała łączną powierzchnię co najmniej 120 tys. metrów kwadratowych.

Spotkanie Marszałek Sejmu z Ambasadorem Królestwa Danii

Ambasador Królestwa Danii Ole Toft złożył w czwartek 26 listopada wizytę u marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny, związane było z niedawnym objęciem przez Ole Tofta misji dyplomatycznej w Polsce. Podczas spotkania Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na bardzo dobre relacje polsko-duńskie na wielu płaszczyznach. Elżbieta Witek podkreśliła znaczenie współpracy w zakresie dyplomacji parlamentarnej i wyraziła nadzieję na dalszy jej rozwój m. in. poprzez działalność ukonstytuowanej 17 września 2020 r. Polsko-Duńskiej Grupy Parlamentarnej.

Podsumowanie konferencji Smart Cities w Łodzi

W ubiegłym tygodniu Ambasada Królestwa Danii wraz z Miastem Łódź i Politechniką Łódzką zorganizowała konferencję poświęconą optymalizacji krajobrazu miejskiego pod kątem aktywności gospodarczej, zużycia energii i oddziaływania na środowisko. Międzynarodowe seminarium #SmartCity zgromadziło przedstawicieli z Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Rosji i Estonii, którzy dołączyli zarówno osobiście jak i online. Chętnie podzieliliśmy się duńskimi doświadczeniami i podkreśliliśmy znaczenie zielonych innowacji.

Odwiedź Danię

Jeśli planujesz podróż do Danii, masz do wyboru kilka środków transportu. Możesz skorzystać z usług przewoźników lądowych, morskich oraz lotniczych. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak dotrzeć do Danii samochodem, autobusem, pociągiem, samolotem oraz promem.

Wizyta ambasadora Królestwa Danii

W poniedziałek 10 sierpnia 2020 roku wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz spotkał się z Ole Toftem, ambasadorem Królestwa Danii w Polsce. Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, złożył wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jest to pierwsza oficjalna wizyta w Małopolsce nowego ambasadora Królestwa Danii w Polsce oraz pierwsze spotkanie z władzami samorządu Województwa Małopolskiego.

Rząd Danii znosi obostrzenia dla podróżujących rodzin polsko-duńskich

Dobre wieści dla wszystkich duńsko-polskich rodzin! Duński rząd ogłosił właśnie szereg zmian w zakresie ograniczeń w podróżowaniu z i do Danii. Zmiany te oznaczają między innymi, że duńsko-polskie rodziny mogą tego lata odwiedzić rodzinę i przyjaciół w Danii. Ten rodzaj wizyty jest obecnie dodany do listy tzw. uzasadnionych powodów wjazdu do Danii. Zmiana wejdzie w życie od 15 czerwca.

Cztery lata w 2 minuty - misja Ambasadora Olego Egberga Mikkelsena w Polsce

Ambasador Ole Egberg Mikkelsen z końcem maja 2020 r. kończy swoją misję w Polsce. Z tej okazji, pracownicy działu komunikacji przygotowali prezentację przedstawiającą szczególne momenty z lat 2016-20.

Ważne informacje dla obywateli RP pracujących w Danii

Wjazd do Danii będzie nadal możliwy dla obywateli RP udających się tam do pracy lub w celu realizacji zlecenia dostarczenia do Danii towarów lub usług. Wszystkie takie osoby bez przeszkód wjadą na terytorium Danii i jak najbardziej zachęcamy je do przyjazdu.

Landfill diplomacy in Sosnowiec

The embassy was present in Sosnowiec on Monday 24 February 2020 when the Danish company Enricom, part of Hedeselskabet, presented their proposal for taking the cooperation between MPGO and Enricom/Hedeselskabet at the Sosnowiec landfill to the next level towards the circular economy.

Minister Kofod na 75-tej rocznicy wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia 1945 r. wyzwolono około 7500 więźniów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dzień ten został ustanowiony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Podczas obchodów 75-tej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w dniu 27 stycznia 2020 r. rząd Danii reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Jeppe Kofod, któremu towarzyszyło dwoje ocalałych z Holokaustu - Pani Birgit Fischermann i Pan Ib Katznelson. 

Koktajl noworoczny w Rezydencji Ambasadora

Miniony rok 2019, obfitował w ważne wydarzenia, z których najważniejszym były obchody 100-lecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską zwieńczone wizytą ich Królewskich Wysokości, Księcia Koronnego i Księżnej Koronnej Danii w Warszawie. Obchodom stulecia towarzyszyło wiele różnych działań w ramach polskiego życia politycznego, instytucji rządowych, duńsko-polskiego środowiska biznesowego, mediów i społeczeństwa obywatelskiego.