Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2021 Ambasador Frédéric Billet wziął udział w uroczystości składania wieńców zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Program mediateki (kwiecień 2021)

Zawieszenie działania biblio-serwisu aż do odwołania. W związku z nałożeniem obostrzeń sanitarnych na Mazowszu oraz z powodu uszkodzenia oprogramowania w mediatece biblio-serwis został zawieszony aż do odwołania. Przepraszamy za niedogodność. Abonamenty do mediateki zostaną przedłużone o czas zamknięcia. Opłaty za spóźnienia zostają zawieszone.

Ruszył konkurs Eco-Miasto 2021

Tegoroczne wydanie konkursu Eco-Miasto ogłoszone! Od 2013 roku ten ogólnopolski projekt nagradza polskie miasta, które się angażują w zrównoważone zarządzanie przestrzenią miejską, w której żyjemy. Co roku promuje lokalne przedsięwzięcia, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi. Ambasada Francji w Polsce tworzy tę przestrzeń w celu wymiany doświadczeń i praktyk pomiędzy miastami polskimi i francuskimi oraz promuje innowacje technologiczne prezentowane przez ekspertów francuskich.

Księżycowa misja na Ziemi : spotkanie z załogą misji księżycowej (26 marca 2021 r.)

Testowali najnowsze skafandry. Prowadzili eksperymenty biologiczne i inżynierskie. Podejmowali trudne wyzwania podczas spacerów kosmicznych. A wszystko to – na „Księżycu” znajdującym się na Ziemi. W Polsce. Na dawnym lotnisku wojskowym w Pile. Teraz możecie ich poznać osobiście. Zapraszamy na spotkanie online z astronautami i astronautkami analogowej misji Orfeusz.

Dotacje dla stowarzyszeń FLAM

1 marca 2021 roku ruszył nabór wniosków do programu wsparcia stowarzyszeń FLAM, których celem jest zapewnienie kontaktu z językiem i kulturą francuską dzieciom i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat pochodzącym z rodzin francuskich lub mieszanych, których nauka w przedszkolu lub szkole przebiega w innym języku niż francuski.

Dzień Otwarty Online Liceum Francuskiego

Zapraszamy na Dzień Otwarty online LFV! Już 20 marca 2021 dyrekcja i cała kadra pedagogiczna placówki będą do Waszej dyspozycji: odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące szkoły, francuskiego programu nauczania, oferty zajęć pozaszkolnych zwłaszcza dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat...

UNESCO: Bagietki, dachy Paryża i festiwal wina walczą o miejsce na liście

Bagietka, dachy Paryża oraz festiwal wina Biou d’Arbois walczą o miejsce na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W marcu dowiemy się, które z nich wygrało. Francuskie bagietki, szare, ocynkowane dachy Paryża oraz festiwal wina w Arbois rywalizują ze sobą w tym roku o miejsce na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Francuska minister kultury Roselyne Bachelot z tych trzech kandydatów wybierze w marcu jednego i przedstawi swój wybór prezydentowi kraju, Emmanuelowi Macronowi.

Les cents ans de l’alliance franco-polonaise

Le 19 février 1921 la France et la Pologne signent l’alliance franco-polonaise, document qui renforce la sécurité de la Pologne ainsi que sa position internationale. Pour sa part, la France acquiert un allié stratégique à l’Est. Le 3 février 1921 le chef d’Etat polonais Józef Piłsudski arrive à Paris pour sceller l’alliance franco-polonaise. C’est la première visite de Józef Piłsudski en qualité de chef d’Etat à l’étranger. Il vient à l’invitation des autorités françaises. La délégation qui accompagne Józef Piłsudski est composée d’Eustachy Sapieha, ministre des Affaires étrangères et du général Kazimierz Sosnkowski, ministre des Affaires militaires. L’objectif de la visite est la signature de l’alliance franco-polonaise et le renforcement de la position de la Pologne sur la scène internationale.

15 lutego 2021 Stypendia rządu francuskiego: 32 nowych stypendystów na studiach magisterskich i doktoranckich we (...)

W ramach naborów przeprowadzonych w 2020 roku, Ambasada Francji w Polsce przyznała 16 stypendiów na studia magisterskie i 16 kolejnych na studia doktoranckie. Ponadto trzech laureatów z Polski zostało wybranych w prestiżowym programie stypendialnym Eiffel francuskiego Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych.

Komentarz ambasady Francji na zarzuty o dyskryminację polskich przedsiębiorstw

Ambasada Francji zapoznała się z kilkoma wypowiedziami prasowymi pana Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który twierdzi jakoby francuska administracja stosowała dyskryminacyjne traktowanie i nadmierne kontrole wobec polskich przedsiębiorstw działających na tamtejszym rynku. Uwagi te wymagają następujących komentarzy.

Ukazanie się książki "Braterstwo broni / Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917-1924"

Sto lat temu Francja udzieliła pomocy wojskowej Polsce w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., niedługo po odnowieniu dwustronnych relacji dyplomatycznych (1919 r.) oraz utworzeniu Błękitnej Armii generała Hallera we Francji (1917 r.). Książka "Braterstwo broni / Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917-1924" Jana Romana Potockiego, Frédérica Guelton i Małgorzaty Grąbczewskiej, która ukazała się nakładem wydawnictw Jan Roman Potocki oraz Muzeum Łazienki Królewskie, opowiada o tej niezwykłej epoce, kluczowej dla polsko-francuskich relacji, przedstawiając jednocześnie najważniejsze postacie tamtych wydarzeń.

Spotkanie szefa MON z ambasadorem Francji

Wzmacnianie polsko-francuskiej współpracy wojskowej było tematem wtorkowego spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z ambasadorem Francji Fredericem Billetem - poinformował resort obrony narodowej. O współpracy obronnej Polski i Francji szef MON rozmawiał z francuską minister ds. sił zbrojnych Florence Parly podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie prezydenta Emmanuela Macrona i francuskiej delegacji rządowej.

Laureaci projektu „Transport nr 77”

Uczniowie oddziału dwujęzycznego z językiem francuskim I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zostali laureatami zeszłorocznej edycji projektu „Transport nr 77”. Jest to europejski projekt edukacyjny związany z nauczaniem o Holokauście i wpisuje się w starania o zachowanie pamięci o jego ofiarach.

58 rocznica podpisania Traktatu Elizejskiego

58 lat temu, generał de Gaulle i kanclerz Adenauer podpisali Traktat Elizejski, który stał się symbolem pojednania między Francją i Niemcami i ustanowił między nimi relacje zaufania i przyjaźni. Z tej okazji Ambasadorowie Francji i Niemiec w Polsce w krótkim filmie porzypominają znaczenie bliskiej współpracy między ich krajami, a także Polską w ramach Trójkąta Weimarskiego, od utworzenia którego w tym roku mija 30 lat.

Un "One Planet Summit" pour la Biodiversité (11 janvier 2021)

La biodiversité est notre assurance vie, mais elle est menacée. La crise de la Covid a affecté de façon dramatique nos vies quotidiennes et nous a rappelé le besoin impératif de mieux protéger la biodiversité. Nos vies et nos économies reposent sur la nature. En concertation avec les Nations Unies et la Banque Mondiale, la France organise un One Planet Summit pour la biodiversité le 11 janvier 2021 à Paris.

Zmarł Valéry Giscard d’Estaing

Valéry Giscard d’Estaing, trzeci prezydent Piątej Republiki, zmarł we środę, 2 grudnia, w wieku 94 lat, po długim życiu poświęconym służbie Francji. Ten niestrudzony sługa państwa był inspektorem finansów publicznych, merem, posłem do parlamentu krajowego i europejskiego, ministrem, przewodniczącym rady regionalnej, członkiem Rady Konstytucyjnej, członkiem Akademii Francuskiej i prezydentem Republiki. Pracował więc dla dobra ogółu przez 65 lat, na kolejnych szczeblach służby Narodowi. Dla niego liczyła się nie tyle pełniona funkcja, co służba Francji.

Doroczne zebranie stowarzyszeń nauczycieli języka francuskiego

3 grudnia 2020 roku odbyło się doroczne zebranie stowarzyszeń nauczycieli języka francuskiego oraz Towarzystwa Romanistów Polskich pod przewodnictwem ambasadora Francji pana Frédérica Billet. W wideokonferencji udział wzięli przewodniczący i wiceprzewodniczący oraz członkowie zarządów pięciu stowarzyszeń: Prof-Europe, Europa Języków i Kultur, Łódzkie bardziej francuskie, Bilinguis i Plejada.

Wyniki konkursu Międzynarodowego Dnia Nauczyciela Języka Francuskiego

26 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Nauczyciela Języka Francuskiego. Komitet organizacyjny* tegorocznych obchodów zaproponował dwugodzinne webinarium na temat „Nowe linki, nowe praktyki : projekty na przyszłość”.