Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt
Co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza

Zgodnie z obietnicą daną podczas ostatniego spotkania, w środę 10 listopada 2021 roku, marszałek Adam Struzik przedstawił ambasadorowi Japonii Miyajima Akio możliwości i potencjał mazowieckiego sadownictwa. Marszałek wraz z ambasadorem wspólnie odwiedzili jedno z grójeckich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i eksportem jabłek.

Wizyta Ambasadora Japonii w Muzeum Trebinka

9 listopada 2021 roku Muzeum Treblinka odwiedził Ambasador Japonii Pan Akio Miyajima. Podczas wizyty Ambasador wraz z tłumaczką Panią Dobrawą Dudzień w obecności dyrektora Pana Edwarda Kopówki oraz pracowników muzeum zwiedził teren po byłym Obozie Zagłady Treblinka II. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca oddał hołd osobom pomordowanym w obozie.

Ambasador Japonii w Poznaniu

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przyjął w urzędzie miasta Akio Miyajimę, ambasadora Japonii. To pierwsza wizyta dyplomaty w stolicy Wielkopolski.

Ceremonia nadania Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, Profesorowi Stanisławowi Pawlakowi, Sędziemu Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

W poniedziałek 4 października w Rezydencji Ambasadora Japonii odbyła się uroczystość nadania Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgą, Profesorowi Stanisławowi Pawlakowi, Sędziemu Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza. W ceremonii wzięli udział między innymi reprezentanci senatorskiej Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej, Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, polskiego rządu oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Ambasador Japonii z wizytą na Śląsku

„Śląskie jest w przededniu transformacji i doświadczenia takich państw jak Japonia są dla nas niezwykle cenne. Wiele nas łączy i ta współpraca gospodarcza może być korzystna dla obu stron, czego przykładem jest przemysł motoryzacyjny. Mogliśmy przywitać ambasadora w ogrodzie japońskim, to buduje dobre relacje i wierzę, że nasze kontakty przełożą się na konkretne projekty i wspólne przedsięwzięcia” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Wizyta Ambasadora Japonii w Krotoszynie

19 września 2021 roku oficjalną wizytę w naszym mieście złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w RP Akio Miyajima wraz z I Sekretarz Ambasady Japonii w Polsce Michiko Makino. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Anna Markiewicz, pracownik Biura Współpracy Międzynarodowej Michał Kolasiński.

Uroczystość wręczenia Orderu Świętego Skarbu, Złote Promienie z Rozetą, prof. Mitsuhiko Toho z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

17 września 2021 r. w rezydencji ambasadora odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Świętego Skarbu, Złote Promienie z Rozetą, prof. Mitsuhiko Toho z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.W ceremonii wzięli udział m.in. przewodnicząca Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu, przedstawiciele władz polskich oraz przedstawiciele PJATK. Order Świętego Skarbu został ustanowiony w 1888 r. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest osobom posiadającym wybitne zasługi na rzecz państwa lub społeczeństwa, w szczególności za wieloletnie zaangażowanie w służbę publiczną.

Ceremonia nadania Orderu Wschodzącego Słońca panu Leszkowi Kazimierzowi Michalakowi, Burmistrzowi Żarowa

We wtorek 31 sierpnia 2021roku w Rezydencji Ambasadora Japonii odbyła się uroczystość nadania Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą Burmistrzowi Żarowa Leszkowi Kazimierzowi Michalakowi. W ceremonii wzięli udział między innymi reprezentanci sejmowej Polsko – Japońskiej Grupy Parlamentarnej, polskiego rządu oraz japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce. Order Wschodzącego Słońca jest pierwszym japońskim odznaczeniem, ustanowionym w 1875 r. Przyznawany jest osobom, niezależnie od narodowości, posiadającym wybitne zasługi w służbie na rzecz społeczeństwa.

Spotkanie władz uczelni i Wydziału Mechanicznego z Ambasadorem Japonii

12 sierpnia br. władze uczelni oraz Wydziału Mechanicznego spotkały się na Politechnice Krakowskiej z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Japonii w Polsce – panem Akio Miyajima. Rozmawiano m.in. na temat współpracy naukowo-technicznej Politechniki Krakowskiej z firmą Toyota. Władze uczelni reprezentował prorektor ds. studenckich dr inż. Marek Bauer. Wydział Mechaniczny reprezentowali: dziekan prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek oraz kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych prof. dr hab. inż. Marek Brzeżański.

Wystawa drzeworytów japońskich w Muzeum Narodowym w Krakowie!

W dniu 12 sierpnia 2021 roku uroczyste otwarcie wystawy drzeworytów japońskich w Muzeum Narodowym w Krakowie! Wystawa poświęcona jest dziełom Katsushiki Hokusaia (1760-1849), autora między innymi słynnej „Wielkiej fali w Kanagawie”. Zachęcamy do obejrzenia wystawy, czynna będzie aż do 5 grudnia. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce.

Polsko-japońskie rozmowy o współpracy infrastrukturalnej

Współpraca w sektorze kolejowym, morskim oraz lotnictwa cywilnego była tematem rozmowy przeprowadzonej 13 lipca 2021 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasadorem Japonii Akio Miyajimą. Minister Andrzej Adamczyk przedstawił ambasadorowi Japonii planowane i realizowane inwestycje infrastrukturalne w Polsce, w tym szerokie spektrum działań w sektorze kolejowym.

Wizyta Ambasadora Japonii w Polsce na UMCS

W środę, 30 czerwca 2021 roku gościliśmy w naszej Alma Mater JE Ambasadora Japonii w Polsce pana Akio Miyajima wraz z panią Tae Sato-Takita, Drugą Sekretarz w Dziale Ekonomii Ambasady Japonii. Gościom towarzyszyła pani Elżbieta Korona – tłumacz i urzędnik z Działu Ekonomii Ambasady Japonii.

16 czerwca odwiedziłem Szkołę Główną Handlową w Warszawie

Uczelnia prowadzi ożywioną wymianę naukową z uniwersytetami japońskimi. Zapoznałem się z długą historią badań naukowych na SGH oraz nowymi projektami dostosowanymi do obecnych czasów, co dało mi inspirację do dalszych działań. Następnym razem chciałbym się spotkać również ze studentami.

Weekend Japoński na Targu Śniadaniowym

15 i 16 maja 2021 roku wziąłem udział w Weekendzie Japońskim na Targu Śniadaniowym. Pogoda dopisała, więc teren Targu odwiedzili liczni goście. Miło spędziłem dwa weekendowe popołudnia, odwiedzając stoiska z japońskim jedzeniem oraz próbując swoich sił w zabawie kendamą. Już teraz cieszę się na kolejne okazje do spotkań z mieszkańcami Polski.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Japonii

Pierwszego dnia swojej wizyty w Polsce minister spraw zagranicznych Japonii Toshimitsu Motegi spotkał się z ministrem Zbigniewem Rauem. Szefowie polskiej i japońskiej dyplomacji mówili m.in. stan relacji dwustronnych oraz sytuację międzynarodową, zarówno w Europie, jak również w regionie Indo-Pacyfiku.

XIV Dni Japonii w Łodzi

W dniach 24-25 kwietnia 2021 r. odbyły się XIV Dni Japońskie online, współorganizowane przez Klub Yakumo-goto oraz Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Niniejsze wydarzenie skupia miłośników Japonii i jej kultury.

Webinarium biznesowe „Sakura” (25 marca 2021)

W dniu 25 marca 2021 roku odbyło się webinarium biznesowe „Sakura”, skierowane do japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce, przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk akademickich oraz mediów. W trakcie webinarium wysłuchano prezentacji na następujące tematy

Rozmowa z wykładowcami oraz studentami japonistyki

25 lutego 2021 roku odbyłem nieformalną rozmowę z wykładowcami oraz studentami japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miałem okazję miło porozmawiać o życiu w Polsce i japońskiej polityce zagranicznej w języku japońskim i angielskim.