Wydarzenia Przydatne Linki Kontakt
Ambasada Japonii ogłasza nabór na stypendium do wyższych szkół zawodowych (Professional Training College) w Japonii.

Informacje o programie, warunkach uczestnictwa oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w poniższej instrukcji. Prosimy bardzo dokładnie się z nią zapoznać oraz przygotować dokumenty aplikacyjne zgodnie z wytycznymi.

Seminarium ekonomiczne Sakura zorganizowane przez Ambasadę Japonii

3 marca 2020 r. w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii odbyło się seminarium Sakura na temat japońskiej gospodarki. To seminarium ekonomiczne jest skierowane do japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce, przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk akademickich oraz mediów. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji seminarium wysłuchano wykładów na następujące tematy: 1) działalność japońskich przedsiębiorstw w Polsce 2) japońskie środowisko biznesowe oraz wsparcie dla inwestycji 3) prezentacja i pokaz japońskiego robota rehabilitacyjnego.

Ceremonia przyznania Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych Panu Maciejowi Badorze

W dniu 26 lutego 2020 roku (wtorek), w Rezydencji Ambasadora Japonii odbyła się ceremonia wręczenia Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych Panu Maciejowi Badorze. W ceremonii wzięła udział również Pani Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Ambasador Kawada przedstawił w przemówieniu osiągnięcia Pana Macieja Badory, który jako prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przez długie lata wspierał japońskich przedsiębiorców działających w Polsce, jak i jego zasługi charytatywne w Japonii. Pani Marszałek Witek złożyła gratulacje nagrodzonemu. Pan Maciej Badora w mowie zapowiedział, że dalej będzie się angażował w budowanie i umacnianie polsko – japońskich relacji gospodarczych.

Przyjęcie z okazji urodzin Jego Cesarskiej Mości

20 lutego 2020 roku w rezydencji ambasadora Kawady Tsukasy odbyło się przyjęcie z okazji urodzin Jego Cesarskiej Mości. Wśród około 300 zgromadzonych gości znaleźli się m.in. przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Japońskiej Michał Seweryński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicemarszałkowie Senatu Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, a także posłowie i senatorowie, wysocy rangą przedstawiciele ministerstw oraz kadra kierownicza licznych organizacji gospodarczych i społecznych.

Marszałek Sejmu rozmawiała z ambasadorem Japonii

Współpraca parlamentarna i partnerstwo strategiczne – to główne tematy spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ambasadorem Japonii Tsukasą Kawadą, które odbyło się w Parlamencie we wtorek 18 lutego. Wśród omawianych kwestii były także współpraca gospodarcza w obszarze nowoczesnych technologii oraz rosnące zainteresowanie Japończyków Polską.

6. edycja przeglądu filmowego “Nieznane oblicza Japonii”

W dniach 7-9 lutego 2020 roku w Kinie Elektronik w Warszawie odbyła się 6. edycja przeglądu filmowego „Nieznane oblicza Japonii”. Pokazane zostały cztery filmy: „Drżyj, ile chcesz”, „Przeznaczenie”, „Mori” oraz „Mikst”. Pierwszego dnia pokazów odbyło się uroczyste otwarcie, podczas którego Ambasador Kawada wygłosił przemówienie. Dodatkowo w dniach 14-16 lutego 2020 roku, podobnie jak rok temu, przegląd odbył się również w Kinie Pałacowym w Poznaniu.

Przyjęcie noworoczne

24 stycznia 2020 roku w rezydencji Ambasadora Japonii odbyło się przyjęcie noworoczne, którego gospodarzami byli Ambasador Kawada wraz z małżonką. W spotkaniu wzięło udział około 100 gości, w tym władze Klubu Japońskiego, reprezentanci przedsiębiorstw zrzeszonych w Związku Pracodawców Shokokai, przedstawiciele Szkoły Japońskiej oraz Japończycy mieszkający w Polsce zaangażowani w działalność edukacyjną, kulturalną i artystyczną.

Udział Ambasadora Kawada w spotkaniu noworocznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

11 stycznia 2020 roku Ambasador Kawada z małżonką wzięli udział w spotkaniu noworocznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka, Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a także osoby związane z PKOI, zawodnicy olimpijscy, przedstawiciele związków sportowych i dyplomaci. W sekcji poświęconej Letnim Igrzyskom Olimpijskim Tokio 2020 Ambasador Kawada wygłosił przemówienie w języku polski, w którym przedstawił wizję „Sport potrafi odmienić świat i naszą przyszłość” przyświecającą igrzyskom, a także wyraził nadzieję na sukcesy polskich zawodników oraz liczną reprezentację polskich kibiców podczas zawodów. Podczas spotkania odbył się również koncert japońskich bębnów taiko w wykonaniu grupy Amaterasu.

Ambasador Japonii z pierwszą wizytą w Krakowie

25 kwietnia 2019 r. JE Ambasador Japonii Tsukasa Kawada złożył pierwszą oficjalną wizytę w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, po objęciu misji dyplomatycznej w Polsce w lipcu 2018 r. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny, lecz głównym tematem rozmowy była 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Pan Ambasador podkre . . .

Wizyta Ambasadora Kawada w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

14 kwietnia 2019 roku (piątek) Ambasador Kawada złożył wizytę w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie spotkał się Rektor uczelni prof. Jolantą Rudzką Habisiak. Związki ASP z Japonią są bardzo liczne, m.in. w październiku 2015 roku japońska projektantka Junko Kosino otrzymała od uczelni tytułu doktora honoris causa. . . .