Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Kontakt
Webinarium biznesowe „Sakura” (25 marca 2021)

W dniu 25 marca 2021 roku odbyło się webinarium biznesowe „Sakura”, skierowane do japońskich przedsiębiorstw działających w Polsce, przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk akademickich oraz mediów. W trakcie webinarium wysłuchano prezentacji na następujące tematy

Rozmowa z wykładowcami oraz studentami japonistyki

25 lutego 2021 roku odbyłem nieformalną rozmowę z wykładowcami oraz studentami japonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miałem okazję miło porozmawiać o życiu w Polsce i japońskiej polityce zagranicznej w języku japońskim i angielskim.

Atrakcje Parku Narodowego Akan Mashu na wyspie Hokkaido

W Parku Narodowym Akan Mashu na wyspie Hokkaido głównymi atrakcjami są ogromne jeziora wulkaniczne, szczególnie Akan i Mashū. Ponieważ północ Japonii to tereny tradycyjnie zamieszkałe przez lud Ainu, wiele można przy okazji dowiedzieć się o ich kulturze i tradycjach. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, który poświęcony jest temu parkowi narodowemu (w języku angielskim):

Ambasador Japonii z wizytą u Marszałek Sejmu

We wtorek 9 lutego 2021 roku wizytę u marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożył ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima. Marszałek Sejmu podkreśliła podczas spotkania, że Japonia jest dla Polski szczególnie ważnym partnerem. Łączy nas wspólnota wartości demokratycznych, w tym poszanowanie praw człowieka i prawa międzynarodowego. Elżbieta Witek zaznaczyła, że obchodzone w 2019 r. 100-lecie naszych dwustronnych stosunków dyplomatycznych oraz liczne wizyty na wysokim szczeblu są potwierdzeniem polsko-japońskich relacji.

Spotkanie Marszałka Senatu RP z ambasadorem Japoni

W dniu 20 stycznia 2021 roku wizytę kurtuazyjną Marszałkowi Senatu prof. Tomaszowi Grodzkiemu złożył Ambasador Japonii pan Akio Miyajima. Podczas rozmowy Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że ostatnią przed pandemią wizytę oficjalną delegacja Senatu złożyła w Japonii. Pan Ambasador poinformował, że przewodnicząca Izby Radców pani Akiko Santo planuje wizytę w Polsce na zaproszenie Marszałka Senatu, jednakże trwająca pandemia tę rewizytę uniemożliwia. Prof. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę na potrzebę sfinalizowania projektu partnerstwa Szczecina i Nagasaki.

Złożenie listów uwierzytelniających przez ambasadora Miyajimę

18 grudnia 2020 r., ok. 12:30 ambasador Miyajima Akio złożył w Belwederze listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie podczas rozmowy ambasador zapewnił prezydenta o gotowości do wytężonych działań na rzecz zacieśniania relacji między Japonią i Polską.

Ambasador Japonii w Mogilnie

Dnia 17 grudnia 2020r. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Strzelnie przyjął darowiznę od japońsko-polskiej firmy Sohbi Craft Poland Sp. z o.o. w postaci tysiąca maseczek z filtrem ochronnym FFP2. W uroczystości wzięli udział Ambasador Japonii w Polsce Pan Miyajima Akio, Sekretarz z działu Ekonomii i Współpracy Gospodarczej Pan Koma Masato wraz z Panią Elżbietą Koroną, przedstawiciele firmy Sohbi Craft Poland Pan Asano Keiichiro i Pan Tomasz Chodór, Kujawsko Pomorski Kurator Oświaty Pan Marek Gralik, Starosta Mogileński Pan Bartosz Nowacki, Wicestarosta Pan Marian Mikołajczak, Burmistrz Mogilna Pan Leszek Duszyński, Naczelnik Wydziału Oświaty Pan Mariusz Pisuła, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Strzelnie Pani Agnieszka Piotrowicz wraz z wychowankami ośrodka, którzy prowadzili całą uroczystość.

Urodziny Cesarza Akihito

Udział Ambasadora Miyajima w XIV Dniach Japonii na UW (online)

14 grudnia 2020 roku Ambasador Miyajima Akio wziął udział w XIV Dniach Japonii na Uniwersytecie Warszawskim. Wystąpienie na początku wydarzenia Ambasador Miyajima rozpoczął od powitania w języku polskim, następnie podkreślił, że japonistyka na Uniwersytecie Warszawskim od momentu powstania w 1919 r. odgrywa bardzo ważne role. Te role to zarówno licząca się instytucja prowadząca badania nad Japonią nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy, a także ośrodek znacząco przyczyniający się do wzmocnienia kontaktów japońsko-polskich.

26. rocznica powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Z okazji 26. rocznicy powstania krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, ambasador Miyajima nagrał wystąpienie, w którym podkreślił rolę Muzeum jako ważnego ośrodka promocji kultury japońskiej. Zapewnił także o gotowości do wytężonej pracy w charakterze łącznika pomiędzy Japonią i Polską

Udział Radcy Tajimy w inauguracji roku akademickiego PJATK

13 października Radca Akira Tajima wziął udział w inauguracji roku akedemickiego Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Wystąpienie w trakcie uroczystości Radca Tajima rozpoczął od powitania w języku polskim, nastepnie wyraził wdzięczność kadrze Akademii na czele z Rektorem Nowackim za nieustanną dbałość o najwyższy poziom kształcenia. Podkreślił również to, że uczelnia jest ważnym ośrodkiem wymiany japońsko-polskiej oraz życzył kadrze i studentom wielu sukcesów.

Pożegnalna wizyta Ambasadora Japonii

1 października 2020 roku pan Tsukasa Kawada złożył wizytę w gabinecie prezydenta Miasta Krakowa po raz ostatni w funkcji Ambasadora Japonii – jego ponad dwuletnia misja w Polsce dobiega końca 16 października. W ostatnich latach odbyło się wiele wydarzeń związanych przede wszystkim z jubileuszem 100-lecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych, w tym koncert Modlitwa o pokój.

Spotkanie z Ambasadorem Japonii

Minister klimatu Michał Kurtyka spotkał się z Ambasadorem Japonii Tsukasa Kawada w związku z zakończeniem misji w Polsce. Rozmowa odbyła się 24 września 2020 r. w Ministerstwie Klimatu. Tsukasa Kawada pełnił w Polsce funkcję Ambasadora Japonii od czerwca 2018 r. Był on aktywnym orędownikiem wzmocnienia współpracy energetycznej i silnie lobbował za jak największym wykorzystaniem wiedzy, technologii i doświadczeń japońskich firm w procesie polskiej transformacji energetycznej.

Udział Ambasadora Kawada w uroczystości uderzenia w Dzwon Pokoju w ramach Międzynarodowego Dnia Pokoju

21 września 2020 roku Ambasador Kawada wziął udział w uroczystości uderzenia w Dzwon Pokoju, która odbyła się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju. Uroczystość organizowana jest co roku przez dzielnicę Mokotów, a w tegorocznych obchodach udział wzięli m.in. Burmistrz Dzielnicy Mokotów pan Rafał Miastowski, prezes Fundacji Heiwa pan Jacek Kozłowski, a także Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzwonów Pokoju z Berlina pani Anja Mewes.

Udział Radcy Tajimy w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe Sp. z o.o.

W dniu 7 września 2020 w Gnieźnie odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe Sp. z o.o., w której wzięło udział około 50 osób, na czele z Radcą Ambasady Japonii w Polsce Akirą Tajimą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Olgą Semeniuk, Prezydentem Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe Hideakim Motohashim oraz przedstawicielami gnieźnieńskiego samorządu.

Udział Ambasadora Kawada w uroczystości upamiętnienia ofiar II wojny światowej

6 września 2020 roku Ambasador Kawada wziął udział w uroczystości upamiętnienia ofiar II wojny światowej, która odbyła się na terenie gminy Izabelin pod Warszawą. Wydarzenie organizowane jest co roku, w celu uczczenia pamięci pułkownika Jerzego Strzałkowskiego oraz dowodzonych przez niego Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, które walczyły w Powstaniu Warszawskim.

Udział ambasadora Kawady w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej w Ossowie

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku ambasador Kawada wziął udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej zorganizowanych w Ossowie, gdzie polska armia dokonała pierwszego udanego kontrataku w trakcie walk o stolicę. Obchodom towarzyszyła uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyło około tysiąca osób, w tym wielu członków władz polskich z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek na czele, a także przedstawiciele samorządu, Sił Zbrojnych RP oraz lokalni mieszkańcy. Złożono także kwiaty dla uczczenia bohaterów, którzy sto lat temu poprowadzili ojczyznę ku zwycięstwu. Wieniec złożył również ambasador Kawada.

Ambasada Japonii ogłasza nabór na stypendium do wyższych szkół zawodowych (Professional Training College) w Japonii.

Informacje o programie, warunkach uczestnictwa oraz lista wymaganych dokumentów znajdują się w poniższej instrukcji. Prosimy bardzo dokładnie się z nią zapoznać oraz przygotować dokumenty aplikacyjne zgodnie z wytycznymi.