Wydarzenia Święta narodowe Przydatne Linki Film promujący Kontakt

Wydanie znaczka upamiętniającego obchody 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Brazylią a Polską

2020/12/03

W dniu 19 listopada 2020 roku Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający obchody 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Brazylią a Polską.

W dniu 27 maja 1920 r. pierwszy polski przedstawiciel dyplomatyczny Ksawery Orłowski wręczył ówczesnemu prezydentowi Brazylii Epitácio Pessoa listy uwierzytelniające, które formalizowały nawiązanie stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Rok później rząd brazylijski wysłał do Polski swojego pierwszego przedstawiciela dyplomatycznego Rinaldo de Lima e Silva.

Rząd brazylijski, w 1918 roku, był pierwszym w Ameryce Łacińskiej, który oficjalnie uznał odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach okupacji. Prawo do suwerenności i samostanowienia narodu polskiego nabrały szczególnego znaczenia dla Brazylijczyków, którzy z właściwą sobie serdecznością i gościnnością przyjęli w swojej ojczyźnie społeczność polskich emigrantów.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 150. rocznicę przybycia pierwszych znaczących grup polskich imigrantów do Brazylii w poszukiwaniu lepszych warunków życia i wolności. W trakcie kilku fal migracyjnych Polacy wnieśli znaczący wkład w rozwój brazylijskiego rolnictwa, przemysłu, nauki i sztuki. Teraz kolej na Polskę, aby przyjąć Brazylijczyków, wielu z nich polskiego pochodzenia. Obecnie w Polsce studiuje i pracuje około trzech tysięcy Brazylijczyków.

Z biegiem czasu Brazylia i Polska nawiązały silne więzi historyczne i kulturowe, wzmocnione wiarą we wspólne wartości, takie jak demokracja, gospodarka rynkowa, wolność i wiara. Wraz z intensywnym rozwojem dialogu politycznego, współpraca między obydwoma krajami odbywa się w najróżniejszych dziedzinach, takich jak handel, obrona, edukacja, nauka, technologia, innowacje i kultura.